Mravenci jsou užiteční, na zahradě ale dokážou natropit velké škody. Tu nejlepší pomoc najdeme přímo doma

Mravenci patří mezi hmyz, který ačkoli je prospěšný, na zahradě může i škodit. Rozmnožuje se velice rychle a může poškodit dřevěné vybavení, ničit rostliny a podporovat mšice. Jejich invazi je nutno zarazit dříve, než bude pozdě.

Tito živočichové nejsou vyloženě škůdci, jsou prospěšní, protože vyčistí půdu a trávník od organických zbytků. Nosí také semena, což usnadňuje výsev některých druhů rostlin. Jestliže se natrvalo usadí v naší zahradě, časem se může změnit situace k horšímu.

Jakým způsobem škodí?

Hloubí si podzemní chodby, čímž sice kypří půdu, ale zároveň ničí kořenové systémy. V případě nutričních nedostatků zařazují mravenci do svého jídelníčku mladé výhonky rostlin. Můžou za vysychání půdy kvůli stavění různých typů hnízd v zahradě a nejenom tam, dokážou se totiž uhnízdit i v altáncích a zahradním nábytku, což vede k destrukci daného zařízení. Vůbec nejhorší je pakt se mšicemi, ty totiž ve velkém ničí úrodu na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Past z octa a piva je účinná proti slimákům na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní způsoby, jak se zbavit mravenců

Existují různé způsoby pro vypořádání se s mravenci na zahradě. Můžete si koupit speciální přípravky, my ale víme, jak získat levnější a ekologičtější variantu ze:

  • skořice,
  • kávové sedliny,
  • jedlé sody či prášku do pečiva.

Všechny 3 suroviny odpuzují mravence a donutí je k odchodu z vaší zahrady.

Využití octa? Opravdu rozmanité, pro zahnání mravenců stačí smíchat s vodou ve stejném poměru a postříkat místa, kde se hromadí hmyz. Někteří zahradníci doporučují pro posílení účinku neředit ocet s vodou, a zvýšit tak účinek vůči mravencům.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plevelu v zahradní dlažbě účinně působí octový postřik

Kombinace česneku a kopřivy stojí za vyzkoušení

Jako poslední varianta pro odpuzení se nabízí smíchání česneku s listy kopřiv, které zalijete vodou (klidně dešťovou) a necháte je odstát po dobu 2 dní. Česnek mravenci vyloženě nesnáší a ukazuje se jako ideální adept, pokud vše předchozí selhalo. Po uplynutí 2 dnů nalijte daný roztok na mraveniště a úspěch nebude dlouho čekat.

Zdroj: https://www.towergarden.com/blog.read.html/en/2017/6/control-ants-in-the-garden.html