Není kašel jako kašel. Každý typ potřebuje jinou léčbu, uzdravení pak přijde rychleji

Kašel patří mezi základní obranné funkce dýchacího systému. Právě z tohoto důvodu se objevuje jako hlavní příznak při nachlazení, chřipce a mnoha dalších onemocněních. Každý lékař se vás v první řadě zeptá, jaký máte kašel. Rozlišit suchý a vlhký kašel je důležité pro správné diagnostikování nemoci. Navíc na každý typ kašle potřebujete jinou léčbu. Jak je odlišit a léčit?

Suchý, nebo vlhký kašel – jak je odlišit?

Pro suchý kašel jsou charakteristické záchvaty dušení, nezvladatelný kašel bez vykašlávání. Jde o tzv. dráždivý kašel. Na druhou stranu vlhký kašel je známý přítomností hustého hlenu, který může být průhledný až žlutozelený. Je to velmi nepříjemné, ale pro proces léčby klíčové, protože ze sebe dostanete patogenní mikroorganismy, které způsobují nemoc. To se u suchého kašle neděje.

Mohlo by vás zajímat:  Vejce otočená opačně vydrží déle čerstvá
Zdroj obrázku: Freepik

Léčba vlhkého a suchého kašle

Vlhký kašel je při léčbě prospěšný, a proto byste ho neměli léčit silou. Můžete si vzít léky, které usnadní vykašlávání, ale neměli byste ho jinak mírnit. Místo toho se snažte najít jeho příčinu a léčit základní onemocnění, které kašel způsobilo. Tím se ho zbavíte mnohem rychleji, protože bez odstranění příčiny kašel nebude ustávat ani s použitím léků.

Suchý kašel způsobuje únavu organismu a intenzivní práci mezižeberních svalů. Může být velmi nepříjemný, někdy až bolestivý. V lékárně najdete mnoho léků na suchý, dráždivý kašel. Sáhnout můžete také po bylinkách, které chrání sliznici dýchacích cest (proskurník, jitrocel, podběl). Snažte se také zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti a pít hodně tekutin.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné koření s neobyčejnými účinky: pro vaření je ho škoda, bobkový list je lepší spálit

Domácí léky na kašel

V první řadě musíte doplňovat tekutiny. To je základní součástí domácí léčby. Pro úlevu od kašle můžete vdechovat fyziologický roztok a zvýšit vlhkost v místnosti. Nezapomínejte také na konzumaci medu a cibule. Ve formě sirupů mají ochranný účinek na sliznici krku. Jestli příznaky nepoleví, poraďte se s lékařem a dodržujte doporučenou léčbu.

Zdroj: http://www.meddean.luc.edu/lumen/meded/elective/pulmonary/cough/cough_f.htm