Prokrastinaci občas podlehne každý. Dlouhodobé odkládání ale tvoří začarovaný kruh, ze kterého není lehké vystoupit

Prokrastinace je vážný problém moderní společnosti a její vliv poznal pravděpodobně každý člověk. Jedná se o odborný termín pro odkládání plnění úkolů a povinností na později. Samotná prokrastinace má mnoho různých příčin, jako je například únava, stres, deprese nebo úzkost. Podívejte se na ty nejčastější důvody pro odkládání důležitých úkolů.

Rozhodovací únava

Neustálé přemýšlení a rozhodování nás stojí určité množství energie a pomalu nás vyčerpává. I velmi malá rozhodnutí stojí nějaké úsilí a v jednom dni máme pouze omezené množství energie. V pozdějších hodinách se proto budeme cítit unavení a i malý úkol se budeme snažit odložit na později. Znáte to, chcete si něco koupit online, jenže najednou zjistíte, že zboží je dostupné ve více variantách, a vy zrovna nevíte, jak se rozhodnout. Odložíte tedy nákup na později a dost možná se k němu nevrátíte celé týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Proč se vyplatí mít doma zvířátko?
Zdroj obrázku: Freepik

Problém s rozplánováním velkých úkolů na malé kroky

Někteří lidé prostě nejsou rození plánovači, a když mají splnit nějaký větší úkol, často se vystavují prokrastinaci. Jestliže chcete dosáhnout velkého cíle či splnit velký úkol, je s tím spojena spousta práce a vy se chcete cítit pohodlně. Nicméně pokud si velký úkol rozdělíte na několik menších, bude se vám postupovat mnohem snadněji. Například kniha se bude lépe a pohodlněji psát, když si kapitolu rozplánujete do jednotlivých podkapitol a vždy napíšete pouze jednu z nich nebo pouze jeden odstavec.

Mohlo by vás zajímat:  Každý má své zažité návyky, nad některými však zůstává rozum stát

Prokrastinace související s depresí a úzkostí

Lidé s depresí mají obecně tendenci k odkládání úkolů kvůli negativním emocím a negativnímu pohledu na celý svět. Problémem pak může být splnit i ty nejmenší a nejjednodušší úkoly. Deprese často způsobuje, že člověk ztrácí sebevědomí a sebedůvěru, jelikož má pocit, že na nic nestačí. Na druhou stranu když lidé odkládají úkoly kvůli negativním emocím vyvolaným právě tím úkolem, může za to způsobená úzkost. S úzkostí se pojí i perfekcionismus, který až úkol příliš zatěžuje.

Zdroj: https://jamesclear.com/procrastination