Na první pohled vypadá jako nepotřebný odpad. Zkušení zahradníci ale dobře ví, jak popel využít

Vytváříte hodně popela a nevíte, co s ním? Pokud ho vyhazujete, děláte velkou chybu, obsahuje totiž množství:

  • fosforu,
  • sodíku,
  • draslíku.

Tyto cenné minerály jsou vhodné pro podporu růstu rostlin a keřů. To zní jako velice užitečná a ekonomická rada, nemyslíte? Jak tedy využít popel na zahradě?

Jaké rostliny hnojit popelem?

Použití popela jako hnojiva pro rostliny je vynikajícím nápadem! Jak už bylo výše zmíněno, obsahuje cenné minerály, které podporují růst rostlin. Ocení to zejména rostliny, které mají rády zásadité půdy (trávník, jasmín, svída, rajčata nebo okurky). Toto hnojivo se doporučuje zejména pro rostliny, které potřebují velké množství draslíku, který podporuje růst plodin. Popel navíc podporuje rozvoj mikroflóry a zlepšuje stav půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se překvapit vysokým účtem za plyn. Díky několika změnám už se nebudete bát vařit

Toto hnojivo nepoužívejte rozhodně pro acidofilní rostliny, protože působí odkyselujícím účinkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojit?

Nejlepší období, kdy hnojit popelem na zahradě či pozemku, je brzy na jaře nebo na podzim. V tomto období potřebují všechny rostliny co nejlepší péči. Jak tedy správně začít s hnojením? Pro začátek je dobré zkontrolovat pH půdy, protože vápník v popelu půdu odkyselí (pH popele je 11–13). Popel můžete dát pod rostlinu, anebo rovnou smíchat s hnojem. Spalování zbytků ochrání plodiny před slimáky. Není třeba to ale přehánět s popelem při hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Zamrazování potravin předejde plýtvání, vhodné je řídit se několika pravidly

Kdy jej nepoužívat?

Určitě existují situace, při kterých není vhodné použít popel jako hnojivo. Určitě ne v období setí, jelikož hnojivo má vysoký obsah soli. Pro sazenice je tohoto minerálu příliš velké množství. U alkalických půd by mělo být minimální množství dřevěného popele ve hnojivu, protože může vést k zasolení půdy. Při aplikaci popele jako hnojiva, mějte vždy ochranné pomůcky (brýle + rukavice).

Takže příště, až budete vymetat krb nebo gril, nezapomeňte na tento článek a jeho odkaz. Může se velice hodit a pomoci vám k lepší úrodě.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden