Pro karavany chybí v Česku potřebná infrastruktura, lepší je vyrazit do zahraničí

V devadesátých letech se do Československa a později Česka nahrnuly karavany. Zejména Holanďané a lidé z bývalého západního Německa začali objevovat do té doby zapovězené území na východě Evropy. A ve spoustě Čechů probudili závist, cestování karavanem totiž skvěle zapadá do naší národní povahy. Vlna karavanových kolon ze západních zemí dávno opadla a karavany se vrátily na typičtější místa, třeba na Jadran nebo do Itálie. Ale Češi si polepšili a začali si pořizovat vlastní karavany. Ať už z druhé ruky, nebo luxusní, zbrusu nové. Ale ouha, ukazuje se, že v Česku pro karavany chybí infrastruktura.

Mohlo by vás zajímat:  Online nákup jízdenek do vlaku má nesporné výhody

Málo kempů

S karavanem samozřejmě můžete zastavit třeba na dálničním odpočívadle, ale to asi není to pravé ořechové. Ani obytný vůz zaparkovaný někde na ulici není ta nejlepší varianta, protože karavany vesměs potřebují externí zdroj elektřiny a kromě toho mají jen relativně malé nádrže na vodu a také na odpad, včetně toho biologického. Ano, máme tím na mysli omezenou kapacitu záchodové nádrže. Proto karavany většinou stojí v kempech. Těch, které jsou jim v Česku k dispozici, je přitom zoufale málo.

Mohlo by vás zajímat:  Teplé září je ideální pro rodinnou dovolenou, cyklovýlet nebo adrenalinové aktivity
Zdroj obrázku: Freepik

Místo si rezervujte

Kempy, které jsou připravené pro karavany, jsou přitom často obsazené i několik měsíců dopředu. Nebo to alespoň jejich provozovatelé tvrdí, někdy totiž jen drží volná lukrativní místa pro západní klientelu, od které stále ještě očekávají větší tržby za doplňkové služby. Místo ve vysněném kempu je proto rozumné rezervovat klidně několik týdnů předtím, než se vydáte na cestu.

Kam s karavanem?

Zkušení cestovatelé však vědí, že v řadě zemí najdou pro svůj oblíbený dopravní prostředek lepší infrastrukturu. Tradičně oblíbené destinace jsou ve Středomoří, ale také na severním pobřeží Španělska nebo v Portugalsku. Naopak třeba alpské oblasti na tom vesměs nejsou o moc lépe než Česká republika.

Zdroj: https://www.wereldreizigers.nl/en/travel-tips/traveling-with-a-caravan-or-camper-useful-and-practical-tips/