Příliš mnoho práce škodí. Řekněte konečně dost a věnujte se znovu všemu, co je důležité

Práce je nedílnou součástí našich životů. Bez práce nejsou finance, které potřebujeme pro každodenní chod. Pokud zrovna nejsme rentiéři. Může se ale přihodit, že pokud to přeženeme s prací, tělo nám vyšle signály, abychom zpomalili. Základem pro zdravý život je udržení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Každý z nás ale potřebuje pravidelný odpočinek a regeneraci. Bohužel častým jevem je jeho nedostatek, který se odrazí na kvalitě našeho života.

Výsledky studií Mezinárodní organizace práce a Světové zdravotnické organizace přišly s tím, že více než 55 hodin týdně strávených prací má negativní dopad na zdraví. K čemu vede?

  • Chronické únavě,
  • hormonální nerovnováze,
  • poruchám spánku,
  • cukrovce.
Mohlo by vás zajímat:  Vybavte se na podzimní outdoorové dobrodružství

Dále se může objevit obezita, srdeční choroby, prohlubování bolesti, mozková mrtvice či infarkt. O jaké signály se tedy jedná?

Snížená chuť k fyzické aktivitě nebo k jídlu

Bývali jste zvyklí pravidelně sportovat, ale v poslední době nemáte chuť? Dávejte si pozor, může to být příčina přepracovanosti a to může vést ke zvýšení rizika vzniku cukrovky, deprese a vysokého krevního tlaku. Fyzickou aktivitou nemáme na mysli maraton nebo náročný sportovní výkon, ale stačí i obyčejná procházka či jízda na kole.

Příliš velká zaneprázdněnost vede k vynechávání pití a konzumace jídla. Během vyčerpání se snižuje chuť k jídlu, tělo ale potřebuje ke správnému fungování palivo. Vyhýbání se jídlu má spojitost s nízkou hladinou cukru v krvi a absencí energie.

Mohlo by vás zajímat:  Vědci stanovili takzvaný spánkový věk. Toto číslo dokáže předpovědět předčasnou smrt
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na stimulanty, může se vytvořit závislost

Vyčerpanost může lákat k sáhnutí po stimulantech, jako je velké množství kofeinu (káva, energetické nápoje). Vysoký stres naopak láká po kouření cigaret či alkoholu. Pokud během práce cítíte obrovskou touhu po jedné z těchto tří látek, je na čase si odpočinout.

Pozor na zanedbávání vztahů

Jestli si toho na sebe nabalíme více, než zvládneme, hrozí zhoršení osobních vztahů s přáteli, rodinou a dalšími lidmi. Může nastat situace, kdy upřednostníte práci na úkor přátel pravidelně, a to je špatně! Člověk je tvor společenský, a i když někdo je samotář, potřebuje jednou za čas aspoň kontakt s někým jiným, jinak hrozí:

  • zhoršení duševního zdraví,
  • zhoršení paměti,
  • zhoršení kognitivních schopností.
Mohlo by vás zajímat:  Brouzdání internetem opravdový odpočinek nepřinese. Do pohody hodí jiné činnosti

Co se týče sexu, chuť na něj se snižuje s mírou vyčerpanosti. To je jeden z jasných signálů, který říká, abychom zvolnili a odpočinuli si. Co si budeme vykládat, sex je velice důležitou stránkou v partnerském vztahu.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/effects-of-working-too-much/