Zajistěte si bohatou sklizeň borůvek už nyní. Kdo na ně zapomene, v létě lituje

Každý pěstitel borůvek si přeje velikou úrodu. Toto ovoce je nejen lahodné a hodí se do koláčů, smoothie i ke svačině, ale také má mnoho zdravotních benefitů. Sklizeň borůvek může být někdy zklamáním, ale již na podzim můžete pomoci úrodě na příští rok. Na podzim musíte udělat pár věcí, které budou mít v příští sezóně obrovský vliv. Co udělat, abyste sklízeli hodně borůvek?

Podzimní hnojivo pro borůvky

Mnoho rostlin potřebuje na podzim přihnojit, aby přečkaly tuhou zimu. Borůvky nejsou žádnou výjimkou. Před zimou potřebují hlavně fosfor a draslík. Díky nim bude borůvka chráněná proti mrazu i houbovým chorobám. Zimní spánek u rostliny proběhne zcela v pořádku a během příštího léta si užijete keře plné lahodných malých kuliček.

Prořezávání borůvek na podzim

Každý zkušený zahrádkář vám řekne, že je to chyba. Nůžky použijte na borůvky až na začátku jara. V opačném případě je zbytečně vystavíte mrazu, což může mít fatální následky. Existuje ale jedna výjimka. Jestli na podzim uvidíte mrtvé nebo nemocné výhonky, musíte je před zimou ještě odstranit. Řez proveďte pár centimetrů pod poškozenou částí rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  S příchodem jara je důležité nachystat trávník. Dokonalý vzhled mu dodá několik jednoduchých kroků
Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní výsadba borůvek

Otázkou každého zahradníka je, jestli to má smysl. Výsadba borůvek na podzim má své výhody i nevýhody. Rostlina bude mít delší čas na zakořenění a přizpůsobení se novým podmínkám. To je pro ni velmi dobré. Na druhou stranu se budete muset modlit za to, aby nezmrzla. Na mráz jsou pochopitelně citlivé hlavně mladé rostliny, takže zimu nemusí přežít.

Jak zalévat borůvky na podzim?

Většina lidí po skončení léta přestane zahradu zalévat. To je velká chyba. Čerstvě vysazené keře musíte zalévat pravidelně a vydatně. Vodu ale potřebují i starší rostliny. Jakmile začne období dešťů, můžete se zaléváním přestat. Borůvky nesmíte přelít, protože to poškodí jejich kořenový systém. Zároveň je ale nesmíte nechat bez závlahy během suchých dnů.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/blueberries