Pletení není jen pro ženy. Jeho kouzlu propadli i slavní herci, má dokonce terapeutické účinky

Pletení podle některých výzkumů pomáhá k duševnímu zdraví. Deník The Washington Post píše o výzkumu z roku 2013, kdy bylo 3 500 pletařek osloveno, jaký mají pocit z této činnosti. Odpovědí bylo, že více než 80 % dotázaných se cítí během této činnosti šťastnými. Kromě žen pletou také muži, a to dokonce i slavní, jako herec Robin Williams nebo herec Russel Crowe, který tímto způsobem eliminuje vztek.

Pletení a nervová spojení

Spolek Neural Knitworks, který vznikl v Austrálii, motivoval lidi, aby si spojili neurovědu s duševním zdravím. Byli pobídnuti, aby upletli ručně vyrobené neurony a vytvořili tak obří mozek.

Mohlo by vás zajímat:  Ženy si prý za znásilnění mohou samy svým vyzývavým oblékáním. S tímto tvrzením souhlasím

Lidský mozek obsahuje až 80 miliard neuronů. Každá fyzická aktivita, získané nové dovednosti nebo sociální interakce napomáhají k vytvoření nového nervového spojení. Každé nové spojení přispívá k udržení zdravého a aktivního mozku. Pletařky si vytvářely vlastní vlněné neurony, které napodobují procesy v jejich mozcích, a tím procvičily svůj vlastní mozek.

Zdroj obrázku: Freepik

Benefity a dopamin

Pletení může napomáhat ke zvládnutí záchvatů paniky nebo úzkosti. Podle dalšího výzkumu, tentokrát provedeného pod vedením Ann Futtermanové Collierové z institutu Well Being Lab na Northern Arizona University, pletení eliminuje špatnou náladu. Tímto výzkumem prošlo 60 žen, které byly rozděleny do 3 skupin podle činnosti:

  • pletení,
  • meditace,
  • psaní textu.
Mohlo by vás zajímat:  "Váš internet je pomalý, nedám si nic. Půjdu do jiného lokálu," oznámil host restaurace s mobilem v ruce

Co se týče lepší nálady a eliminace špatných myšlenek, pletařky zvítězily.

Pletení dokonce podporuje tvorbu dopaminu v mozku. Dopamin má blahý vliv na soustředění a koncentraci. Ten se zvyšuje i po cvičení, spánku, jídle, sexu a kreativních činnostech. Dopamin můžete navýšit i léky, ale proč to zbytečně komplikovat, když můžete jít přírodní cestou. Můžete mít pochyby o svých dovednostech, mít strach nebo si říkat, že to nezvládnete, ale dokud nezačnete, tak to nikdy nezjistíte. Nemusíte být mistry, ale jakmile začnete, může to ve vás probudit nadšení. Získáte tak nový koníček a ještě k tomu váš mozek začne vytvářet dopamin.

Zdroj: https://theconversation.com/knitting-your-way-to-a-healthier-happier-mind-46389, https://www.washingtonpost.com/national/health-science/might-crafts-such-as-knitting-offer-long-term-health-benefits/2014/04/21/d05a8d40-c3ef-11e3-b574-f8748871856a_story.html, https://www.allfreeknitting.com/Miscellaneous/Famous-Knitters, https://arxiv.org/abs/2109.14406