Před topnou sezonou se vyplatí zkontrolovat těsnění oken a dveří

Ceny energií sice v téhle chvíli neatakují rekordy jako v minulé topné sezoně, ale mezinárodní situace je stále napjatá, a tak nikdo nemůže zaručit, že třeba v polovině ledna nevystřelí prudce vzhůru. Strašák vysokých účtů by však neměl být jediným důvodem, proč vytápět úsporně, a tedy i ekologicky. Dbát bychom měli i na životní prostředí a také na náš vliv na globální změnu klimatu, která zasahuje i území České republiky. Čím šetrněji svůj byt či dům vytápíme, tím lépe pro všechny. Pojďme se podívat na základní pravidlo šetrného vytápění – teplo nesmí volně unikat.

Mohlo by vás zajímat:  Domov v pánském stylu: minimalismus, kontrast i praktičnost

Utěsněte okna a dveře

Nejvíc tepla z bytu uniká kolem oken, případně okolo vstupních dveří. Pro zjištění, jak moc vaše okna a dveře těsní, existuje velmi jednoduchý test, lidově se mu říká papírový test. Stačí vzít obyčejný list kancelářského papíru a položit ho na práh dveří, mezi zárubeň a dveře nebo na okenní rám. Okno nebo dveře následně zavřete a papír zkuste vytáhnout. Pokud to bude snadné a papír se neroztrhne, prostoru kolem oken či dveří je příliš.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit na vytápění pomůže banální věc. Stačí ji pootočit do správné polohy
Zdroj obrázku: Freepik

Nalepovací izolace

Utěsnit okna nebo dveře naštěstí není nic těžkého, nemusíte volat instalatéra. A není to ani drahé, postačí nalepovací izolace za pár stokorun. Před nalepením izolace je potřeba okna dobře očistit a odmastit, aby izolace držela. Po jejím nalepení zkuste znovu papírový test, uvidíte, že tentokrát bude okno pevně dovřené. Takovou izolaci je možné použít na všechny typy oken, hodí se ale zejména pro starší typy.

Plastová okna

Plastová okna jsou až na výjimky vybavena šroubkem, kterým lze upravit, jak moc budou doléhat. Zatímco v létě trocha čerstvého vzduchu většinou nevadí a okna mohou nedoléhat, na zimu stačí šroubek poutáhnout. Většinou ho najdete na spodní části okna zhruba uprostřed. Přestože nebývá označen, je celkem jasné, k čemu slouží, a tak se nemusíte bát, že okno rozeberete nebo poškodíte.

Zdroj: https://www.servicechampions.net/blog/seal-insulate-windows-winter