Používání telefonu způsobuje problémy se zuby. Výsledky průzkumu přináší znepokojivá čísla

Asi si řeknete, co asi tak chytré telefony mohou mít společného se zdravotním stavem zubů? Však mobilní telefon neovládáme zuby, tak o co se jedná? Podle nejnovějších výzkumů provedených v Izraeli a Itálii se neustálé používání, kontrola oznámení a sledování příspěvků na sociálních sítích můžou podepsat na zdravotním stavu zubů. Může za to doprovodný stres a stále častější syndrom FOMO.

Neustálé vysedávání nad telefonem a kontrolování oznámení můžou přispět k vadám držení těla, poruchám spánku a i k nebezpečným změnám v dutině ústní.

Čím více telefon používáme, v o to víc horším stavu máme zuby

Téměř 24 % lidí, kteří neustále kontrolují telefon, během dne nevědomě skřípou zuby. Dalších 21 % skřípe zuby během spánku a 29 % si stěžuje na bolesti svalů v oblasti krku a hlavy. U lidí, již telefon používají méně, byl tento problém zaznamenaný výrazně v menším měřítku, a to pouze v 6, 7,5 a 14 %. Příčinou je syndrom FOMO (fear of missing out), což je stres, který se projevuje strachem z propásnutí nějakého oznámení aplikace.

Lidé, kteří obsedantně používají telefon, vykazují známky bruxismu po celý den. Zatínání zubů způsobuje bolest hlavy a šíje. Rozvoj bruxismu je způsoben úzkostnými poruchami a silným stresem, který se projevuje mimovolným zatínáním zubů. V případě závislých uživatelů na telefonech se tento syndrom projevuje i přes den. Takže když si to shrneme, klíčovou roli sehrává stres z 50 % kvůli neustálé potřebě kontrolovat telefon a dalších 54 % lidí trpí nespavostí.

Zdroj obrázku: Freepik

Skřípání zubů a svalové napětí během používání telefonu

Dříve se bruxismus vyskytoval ve středním věku, nyní se objevuje už u adolescentů, a to místy i ve velmi pokročilém stádiu. Je až doslova znepokojující, kolik následků zanechává neléčený bruxismus. V první řadě dochází k přetěžování:

  • svalů,
  • vazů,
  • temporomandibulárního kloubu.

Tento kloub způsobuje chronické bolesti hlavy, šíje, ramenního pletence, a charakteristické praskání během jídla.

Italské studie tento problém potvrzují

Italští vědci z univerzitě v Sieně a Padově přišli na to, že tento problém existuje. Souvislost mezi sledováním smartphonu a rizikem rozvoje každodenního bruxismu. Jasné příznaky byly zpozorovány u více než 25 % dotázaných. Tyto potíže by se měly léčit co nejdříve.

Zdroj: https://www.aftau.org/news_item/excessive-use-of-smartphones-and-social-media-likely-to-lead-to-teeth-grinding-and-facial-muscle-pain/