Klíšťata a komáři dokážou zkomplikovat život. Vyzrajte na ně překvapivě jednoduchými triky

Září vždy přichystá ještě mnoho teplých dní, které rádi trávíme co nejvíc venku. Bohužel to se líbí i komárům a klíšťatům. Tento otravný hmyz na nás útočí a saje z nás krev. Ne vždy máme v zásobě dostatek prostředků, abychom se ochránili. Proto přicházíme s radami, které pomohou proti těmto záškodníkům.

Co je přitahuje?

Každý už zažil kousnutí klíštěte či bodnutí komára. Velice dobře víme, jak bývá toto setkání nepříjemné. Co je přitahuje?

  • Teplota těla,
  • pach potu,
  • vydechovaný oxid uhličitý.

Kousnutí komára není tak nebezpečné, ale zato dokáže být velice nepříjemné, až bolestivé. Způsobuje totiž otoky, bolesti, svědění kůže, které nás nutí ke škrábání, a tím dojde k rozškrábání rány.

Zdraví nebezpečným je kousnutí klíštěte. Může totiž vyústit v lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, tularémii, babeziózu a ehrlichiózu. Jejich příznaky bývají nenápadné, ale zato nebezpečné, někdy bohužel i smrtelné.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brambory jsou k nezaplacení. Vypěstovat je lze i na malém balkoně
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí přípravky

Rozhodně se vyplatí mít v zahrádce bylinky. Nejen že ozdobí záhony, ale také odpudí nevítaný hmyz. To je ochrana, co se týče zahrady, ale čím se chránit, než vyjdete na procházku do přírody? Skvělé jsou esenciální oleje (tymián, levandule, pačule, cedr, hřebíček, máta peprná, citronela a eukalyptus). Pro vytvoření si nachystejte 100 ml oleje s 10 ml vonné složky a smíchejte v tmavé lahvičce. V případě nežádoucích účinků (kopřivka, zarudnutí…) okamžitě přestaňte používat a navštivte lékaře.

Dříve používali lidé různé rostliny. Mezi ně patřila třeba levandule, která z domácnosti odehnala nejen komáry, ale i moly a klíšťata. Dále chryzantéma či afrikán.

Jak si ulevit při kousnutí?

Důležité je, abychom si neškrábali postižená místa. U bodnutí komárem můžete použít citrón, který přiložíte na postižené místo. Petržel můžete využít jako obklad. Šťávu z bílého zelí můžete také použít, případně cibuli či ocet.

Mohlo by vás zajímat:  Popraskané paty trápí nejen ženy. V mnoha případech dokonce prozrazují skrytou nemoc

Zakousnuté klíště je potřeba vyjmout z kůže opatrně pinzetou. Objeví-li se zarudnutí či horečka a slabost, neprodleně navštivte lékaře!

Zdroj: https://www.cdc.gov/ncezid/dvbd/about/prevent-bites.html