Popel je jedinečné hnojivo pro květiny i zeleninu. Na jaře se hodí pro podporu trávníku
Většina z nás bere popel jako odpad, a proto ho házíme do popelnice. Málokdo ví, že popel je skvělé hnojivo a účinně zlepšuje vlastnosti půdy, zvyšuje úrodnost a chrání rostliny před chorobami. Mimo jiné se přidává také do kompostu.
Popel jako hnojivo
Bylo prokázáno, že pokud rostliny hnojíte popelem, má to na ně pozitivní vliv. Popel můžete přidat do kompostu nebo ho nasypat přímo na záhony. Popel je skvělý pomocník pří péči o trávník. Dřevěný popel obsahuje fosfor, draslík, vápník, hořčík a křemík. Je to ekologické a snadno dostupné hnojivo. Pokud potřebujete na podzim odkyselit půdu, sáhněte právě po popelu. Ten totiž neobsahuje dusík.
Jak správně hnojit popelem?
Než popel použijete, zkontrolujte pH půdy. Popel má totiž odkyselující účinky. V obchodech můžete zakoupit test na zjištění pH půdy. Popel by se měl přidávat přímo k rostlinám. Je dobré ho promíchat se zeminou zhruba do hloubky 10 centimetrů. Pokud popel použijete do kompostu, obohatí ho o živiny a urychlí proces rozkladu.
Co se dá hnojit popelem?
Pokud chcete popel použít na hnojení, hodí se na trávníky a kvetoucí rostliny, ty totiž potřebují hodně draslíku. Popel můžete použít i na okurky, rajčata, zelí a květák. Poslouží vám i při hnojení malin a jahod. Jestliže na jaře trávník posypete popelem, krásně se zazelená a nebude na něm růst mech. Popel by se neměl používat na rostliny, které potřebují kyselé prostředí. Mluvíme především o azalkách, rododendronech, vřesech, brusinkách a borůvkách.
Bezpečná manipulace s popelem
Jak již bylo zmíněno, popel je vynikající hnojivo i doplněk kompostu. Používá se na jaře i na podzim. Posypání trávníku popelem by se mělo provádět ve dnech, kdy nefouká. Při manipulaci s popelem použijte rukavice, brýle na obličej a roušku.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm