Správně nastavený termostat zajistí doma příjemné teplo i bez zbytečných nákladů

S nadcházející zimou děsí mnoho domácností vzrůstající ceny energií. Metod, jak ušetřit za vytápění, je mnoho, ale nejefektivnější z nich je správně nastavený termostat. Topidla v domácnostech mají na otočném knoflíku nejčastěji čísla od 0 do 5. Pochopení toho, jak termostatický ventil funguje, není složité – reaguje na změny teploty v místnosti. Reguluje průtok vody a otevírá a zavírá ventil.

Co znamenají jednotlivé stupně?

Radiátorový termostat má jednoduchou konstrukci. Je vyplněný materiálem, který se v reakci na změny teploty smršťuje či rozpíná a reguluje průtok horké vody do radiátoru. Každé číslo, které je na něm vyobrazené, má jinou funkci. Pokud chcete efektivně řídit teplotu v místnosti, musíte vědět, co tato čísla přesně znamenají.

Mohlo by vás zajímat:  Okurky snadno vyrostou i na balkóně. Potřebují splnit jen několik podmínek

Sněhová vločka nebo 0 neznamená, že je ventil zcela uzavřen. Tento režim zabraňuje zamrzání vody v radiátoru a udržuje teplotu mezi 6 a 8 °C. Stupeň 1 reguluje teplotu na 12 až 13 °C a hodí se na schodiště, do garáží či chodeb. Stupeň 2 udržuje teplotu na 15 až 16 °C a doporučuje se do ložnic. Stupeň 3 je nejlepší do obytných místností, udržuje teplotu na 18 až 20 °C. Stupeň 4 drží teplotu na 22 až 24 °C a je vhodný do dětských pokojů a koupelen. Stupeň 5 znamená teplotu 25 až 28 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Popel je jedinečné hnojivo pro květiny i zeleninu. Na jaře se hodí pro podporu trávníku
Zdroj obrázku: Freepik

Teplotu pravidelně regulujte

Nastavení termostatu na stupeň 5 se nevyplatí, místnost se totiž dost dobře nevytopí, ale dosáhneme pouze suchého vzduchu a nepříjemného klimatu. Lepším řešením je postupně měnit režim na radiátoru, jelikož při změně ze stupně 2 na 3 se ventil otevře naplno a vytápění bude efektivnější. Radiátor ani termostat nesmí být zakryté závěsy či nábytkem.

Optimální stupeň na termostatu je 3. Pokud chcete ušetřit, můžete přes den nastavit v ložnici minimální teplotu a zvýšit ji až před spaním. Pokud z domu odcházíte na delší dobu, přepněte termostat na stupeň 1 nebo sněhovou vločku. Větrejte často, ale jen krátce. Při dlouhém větrání opět ztlumte radiátor.

Zdroj: https://www.boilerguide.co.uk/articles/radiator-valves-explained