Podzim je ideální čas pro stříhání živého plotu. Na jaře vás potěší jeho dokonalý vzhled

Podzim je ideální na zahradnické práce. Zastřižení nebo tvarování živého plotu je rozhodně činnost, kterou byste měli udělat právě teď. Díky tomu získá plot nejen jedinečný tvar, ale také podpoříte jeho zdraví. Zima bude pro keře mnohem jednodušší, když se o ně na podzim správně postaráte. Podívejte se, na co nesmíte zapomenout.

Sezónní stříhání živých plotů

Výsadba živého plotu zajistí, že k vám sousedi neuvidí. Musíte se o něj ale dobře starat, abyste se dočkali nádherného, zdravého a hustého plotu. Abyste podpořili zdraví keřů, musíte je pravidelně ořezávat a tvarovat. Odložit práci na příští rok není dobrý nápad, protože keře budou během zimy oslabené a tuhé mrazy je mohou poškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy a jak zastřihnout živý plot?

Nejlepší čas pro stříhání a tvarování živých plotů je říjen a listopad. Vyberte si slunný a teplý den. Může se to zdát nepodstatné, ale vyšší teploty zajistí, že se rostlina po řezu rychleji zahojí a nebude náchylná při prvním mrazu. Vaším cílem bude zkrátit mladé výhonky na polovinu. Na keřích nechte 2–30 cm přírůstku podle toho, jakého tvaru chcete dosáhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Houbička v lednici není nepozornost mužů, ale trik kterým lze jídlo udržet déle čerstvé

Při stříhání myslete na to, že vršky musí být užší než spodní část keře. Jedině tak se na všechny části rostliny dostanou sluneční paprsky a keře budou moci správně růst. Základním pravidlem je, aby všechny keře měly stejnou výšku. Díky tomu si nebudou vzájemně stínit a nebudete mít problémy s jejich zdravím a růstem.

Nástroje, které potřebujete k dokonale odvedené práci

Před započetím práce zkontrolujte, jestli máte k dispozici správné nástroje. Je to důležité, protože jinak můžete keře poškodit. Tupé nebo špinavé nástroje podpoří poškození výhonků a rozvoj nemocí. Amatérům budou stačit lehké nůžky s nastavitelnou rukojetí. Pro zručné zahradníky budou skvělé tyčové nůžky. V každém případě je ale před stříháním musíte vyčistit a nabrousit.

Zdroj: https://www.jimsmowing.com.au/2017/05/care-tips-hedge-autumn/