Balkon je pro kočky ideální útočiště. Může se však stát i jejich zkázou

Domácí mazlíček je velice hezké zpestření pro domácnost, ale také zodpovědnost. Kočka vyžaduje péči, zábavu, pozornost a potravu. Vedle toho i správné uspořádání prostoru. Balkon se může stát velice lákavou lokalitou pro kočku, už kvůli pozorování okolí. Kromě síťování je potřeba zvážit vhodný výběr rostlin, které kočku nijak neohrozí.

Kočky jsou ve volné přírodě rozené průzkumnice. V tomhle ohledu se jim snaží vyrovnat i domácí kočky, ve kterých jsou tyto potřeby zakořeněny. Kočky ve volné přírodě okusují trávu, aby si zlepšily trávení a doplnily živiny, kdežto domácí kočky tak maximálně někdy kompenzují tuto činnost okusováním balkonových a pokojových rostlin.

Pozor na příliš rozmanitý balkon

Ti, co nemají vlastní zahradu, pozemek, si rádi imitují možnost zahrádky na balkonu. Esteticky i někdy prakticky je to nádhera a dobře odvedená práce, ale jestliže máte kočku nebo si ji plánujete pořídit, není to zrovna nejlepší volbou. Některé z rostlin jsou totiž pro kočky toxické a mohou vyvolat alergické reakce, až otravu. Jaké příznaky se objeví?

  • Bolesti,
  • zvracení,
  • průjem,
  • dehydratace.
Mohlo by vás zajímat:  Ocet působí výborně proti vodnímu kameni, rzi i plevelu na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Dále se mohou objevit podráždění žaludku, apatie, nechutenství, problémy s pohybem a dýcháním, poruchy srdečního rytmu.

Jaké rostliny jsou bezpečné?

Odpověď je jednoduchá, jsou to bylinky! Tyto rostliny jsou opravdovým „zlatem“ v domácnosti. Ptáte se proč? Najdou využití v kuchyni a odpuzují mravence, komáry a další nevítaný hmyz. O jaké bylinky se jedná? Jsou to kočičí tráva, tymián, citronová tráva, bazalka, koriandr, rozmarýn, petržel, heřmánek, šalvěj lékařská, kopr a jiné.

Tyto rostliny jsou netoxické, ale nadbytek může kočce uškodit, hlavně pokud často okusuje heřmánek. Co se týče okrasných rostlin, oblíbené jsou petúnie a měsíčky. Žádné kontraindikace se neobjevily u různobarevných macešek ani fialek.

Zdroj: https://en.garden-landscape.com/non-toxic-plants-for-cats-in-room-balcony-and-garden-7846