Kolorektální karcinom si nevybírá. Úspěch léčby zaručí jedině včasná diagnóza

Rakovina je vždy ničivou diagnózou. Ne vždy se musí od začátku projevovat viditelně. Některé příznaky mohou být velmi mírné, ale neměli byste je podceňovat. Kolorektální karcinom na sobě zpočátku vůbec nepoznáte. Od určitého věku byste měli chodit na pravidelné prohlídky, jinak můžete tento problém hodně zanedbat. Jaké příznaky jsou typické pro tento typ rakoviny?

Příznaky, které nesmíte opomíjet

Stejně jako u jiných typů rakoviny musí lékař zasáhnout včas, aby vám dokázal zachránit život. Na to ale musíte chodit na pravidelné prohlídky. Mezi příznaky patří zácpa, která se opakuje v určitých intervalech. Stejně tak se může objevovat průjem s hlenem nebo tenká stolice. Ta většinou trvá několik dnů a potom zmizí. Upozornit by vás měla také krev, únava, hubnutí nebo bolesti.

Zdroj obrázku: Freepik

Lékař pozná karcinom jedině při vyšetření

Včasná pomoc ze strany lékařů může přijít jedině v případě, že začnete od určitého věku chodit pravidelně na screeningové vyšetření. Jde o jediný spolehlivý způsob, jak může lékař karcinom odhalit. Jakmile lékaři řeknete svou rodinnou anamnézu a bude mít výsledky vyšetření, bude přesně vědět, jak postupovat dále.

Mohlo by vás zajímat:  Léčba oparu může být krátká. Hlavní je včas ho poznat a aplikovat účinnou metodu

V případě, že se u vás objeví některé z příznaků, může vás lékař poslat na několik vyšetření. V první řadě vás jistě pošle na kolonoskopii, kde vše zkontrolují. V případě potřeby vás může poslat také na biopsii, kdy specialista provede odběr podezřelé tkáně. Není žádnou výjimkou, že lékař pošle pacienta také na CT nebo CAT.

Jak lze tento typ rakoviny léčit?

V případě, že se rakovina konečníku potvrdí, lékař vám ihned nabídne nejlepší řešení. Ve většině případů se jedná o chirurgický zákrok, při kterém se nádor odebere. Stejně tak může navrhnout ozařování, chemoterapii nebo imunoterapii. Záleží na velikosti nádoru a stadiu rakoviny. V každém případě nezanedbávejte preventivní prohlídky a nemusíte mít z tohoto onemocnění strach.

Zdroj: https://cancer.osu.edu/for-patients-and-caregivers/learn-about-cancers-and-treatments/cancers-conditions-and-treatment/cancer-types/colon-cancer