Podvodníci jsou stále protřelejší. Jediným hovorem dokážou odcizit veškeré finance z bankovního účtu

Bývaly doby, kdy se za propracované telefonní podvody považoval aktivní telemarketing. Jednoduchá telefonní nabídka zboží nebo služeb, na kterou když člověk kývl, mohl se dostat do problémů. Dnes je tomu jinak a klasické telemarketingové „šmejdy“ nahradil takzvaný vishing. Ohrožen může být každý.

Co je to vishing?

Pokud jste tohle slovo nikdy nezaregistrovali, jenom to potvrzuje fakt, že jde o jednu z poměrně nových technik. Název vychází ze známého slova phishing, které znamená metodu útoku s pomocí technik sociálního inženýrství. Z této varianty podvodů se vyvinul voice phishing, zkráceně tedy vishing. Jak už název napovídá, jde o metodu založenou na telefonním hovoru.

Mohlo by vás zajímat:  Krátká videa poskytují rychlou zábavu. V dlouhodobém horizontu nepřinášejí nic pozitivního

Falešným telefonátem to začíná

Vishing je založený na falešném telefonátu konkrétní osobě. Cílem je vzbudit dojem, že volá například zaměstnanec banky, který upozorňuje na konkrétní problémy na účtu a obratem navrhuje možnosti, jak vše rychle vyřešit.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhá možnost je založena na touze lidí zhodnocovat peníze a osobou u druhého typu volání je falešný investiční makléř, který nabízí výhodnou finanční investici, například do českých firem, ale třeba také do kryptoměn.

Přístup ke kartě nebo k účtu

Propracovaná metoda má jediný cíl. Dostat se k finančním prostředkům osoby, které podvodník volá. K tomu opět využívá několik metod. Jako pracovník banky požaduje obvykle číslo platební karty včetně údajů, jako je platnost nebo CVV kód. Třešinkou na dortu může být potřeba sdělení potvrzovacího kódu z SMS pod záminkou ověření bankovní identity.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vybrat ideální velikost televize do obývacího pokoje: roli hraje prostor i osobní preference

V případě vydávání se za investičního makléře zase může dojít k tomu, že oběť podvodu nainstaluje do svého počítače nebo notebooku software pro vzdálenou správu a dále podvodník získává často i přístup do internetového bankovnictví. Následovat může opět historka k ověření identity kvůli vylákání SMS kódu a peníze z účtu postupně mizí.

Zdroj: https://www.incognia.com/the-authentication-reference/what-is-vishing-attack-definition-examples-and-tips-to-protect-from-it