Dát si šlofíčka po dobrém obědě není vždy možné. Káva ale není jediná záchrana

Je běžné, že spánek absolvujeme během noci. Máme zažité rituály spojené s tím, v kolik jdeme spát a v kolik obvykle vstáváme. K tomu se váže i to, kolik hodin různým lidem stačí k tomu, aby byli odpočatí. Ne vždy ale máme potřebu spánku jenom večer. Je běžné, že bychom často nejradši zamířili do postele v poledne, po obědě. Proč vlastně a je to normální?

Důvodů může být několik

Každý to určitě zná. Je čas oběda, a tak zasedneme ke stolu. Jídlo sníme, pochutnáme si a najednou se začne objevovat pocit únavy. Nejraději bychom zamířili do postele, ale to mnohdy nejde. Proč se něco takového děje?

Důvodem můžou být hormony, které se během jídla začnou uvolňovat. Vliv na to mají i konkrétní konzumované potraviny, které v těle stimulují tvorbu právě těchto hormonů – nejčastěji serotoninu. Na potřebu spánku po obědě ale může mít vliv i to, že spíme málo. Tělo je zkrátka unavené, a tak by polední pauzu rádo využilo k dalšímu odpočinku, během kterého se dožene spánkový deficit.

Mohlo by vás zajímat:  Ježdění na kole do práce prodlouží život i o několik let
Zdroj obrázku: Freepik

Důvodem potřeby dát si po obědě šlofíka ale může být i volba konkrétního pokrmu. Tělo totiž potřebuje jídlo trávit. A s tím začne hned, jakmile se pokrm dostane do našich útrob. Čím je jídlo sytější a těžší, tím více energie mu tělo musí věnovat. Logicky se tak začne soustředit právě na trávicí procesy a ty zbývající tlumí – proto se začne objevovat pocit únavy.

Jak potřebu spánku vyřešit?

Nejjednodušší způsob je poslechnout své tělo a dát si šlofíka. To jde samozřejmě doma, po nedělním obědě, ale v práci je něco takového nemyslitelné. Řada lidí to proto vyřeší jednoduše – kávou. Kofein v ní obsažený tělo znovu trochu nastartuje a ospalost zažene.

Další možnost, jak potřebu spánku eliminovat, začíná už u výběru konkrétního jídla. Místo těžkých, sytých a kalorických pokrmů je lepší dát si něco lehčího. Tělo nebude potřebovat tolik energie na trávení a ta mu zůstane na běžné činnosti. Pocit únavy se proto dostavit vůbec nemusí.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323379