Dát si šlofíčka po dobrém obědě není vždy možné. Káva ale není jediná záchrana

Je běžné, že spánek absolvujeme během noci. Máme zažité rituály spojené s tím, v kolik jdeme spát a v kolik obvykle vstáváme. K tomu se váže i to, kolik hodin různým lidem stačí k tomu, aby byli odpočatí. Ne vždy ale máme potřebu spánku jenom večer. Je běžné, že bychom často nejradši zamířili do postele v poledne, po obědě. Proč vlastně a je to normální?

Důvodů může být několik

Každý to určitě zná. Je čas oběda, a tak zasedneme ke stolu. Jídlo sníme, pochutnáme si a najednou se začne objevovat pocit únavy. Nejraději bychom zamířili do postele, ale to mnohdy nejde. Proč se něco takového děje?

Mohlo by vás zajímat:  Utrácet za prášky na spaní je zbytečné. Pomohou prostředky, které navodí spánek přirozeně

Důvodem můžou být hormony, které se během jídla začnou uvolňovat. Vliv na to mají i konkrétní konzumované potraviny, které v těle stimulují tvorbu právě těchto hormonů – nejčastěji serotoninu. Na potřebu spánku po obědě ale může mít vliv i to, že spíme málo. Tělo je zkrátka unavené, a tak by polední pauzu rádo využilo k dalšímu odpočinku, během kterého se dožene spánkový deficit.

Zdroj obrázku: Freepik

Důvodem potřeby dát si po obědě šlofíka ale může být i volba konkrétního pokrmu. Tělo totiž potřebuje jídlo trávit. A s tím začne hned, jakmile se pokrm dostane do našich útrob. Čím je jídlo sytější a těžší, tím více energie mu tělo musí věnovat. Logicky se tak začne soustředit právě na trávicí procesy a ty zbývající tlumí – proto se začne objevovat pocit únavy.

Mohlo by vás zajímat:  Poznejte cholerika i z té lepší stránky: na jeho upřímnost a zapálení se můžete spolehnout

Jak potřebu spánku vyřešit?

Nejjednodušší způsob je poslechnout své tělo a dát si šlofíka. To jde samozřejmě doma, po nedělním obědě, ale v práci je něco takového nemyslitelné. Řada lidí to proto vyřeší jednoduše – kávou. Kofein v ní obsažený tělo znovu trochu nastartuje a ospalost zažene.

Další možnost, jak potřebu spánku eliminovat, začíná už u výběru konkrétního jídla. Místo těžkých, sytých a kalorických pokrmů je lepší dát si něco lehčího. Tělo nebude potřebovat tolik energie na trávení a ta mu zůstane na běžné činnosti. Pocit únavy se proto dostavit vůbec nemusí.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323379