Plug-in hybridy mohou využívat podobné benefity jako elektromobily

Plug-in hybridní vozy se stávají stále populárnější volbou mezi řidiči, kteří chtějí spojit výhody elektromobility s pohodlím a rozsahem tradičního spalovacího motoru. Nabízejí bezplatné parkování, osvobození od dálničních poplatků a další výhody, které činí jejich provoz na první pohled lákavým. Zda jsou skutečně ekologickou volbou, ale zůstává stále otázkou. Přestože plug-in hybridy slibují nízké emise a efektivní využití elektřiny, často se setkáváme s kritikou, že jejich ekologické benefity jsou spíše na papíře než v reálném provozu. Jak je to ve skutečnosti?

Bezplatné parkování a jízda po dálnicích bez poplatků

Majitelé ekologických vozidel, zejména elektromobilů a plug-in hybridů, které splňují přísné emisní normy s hodnotou do 50 g CO2 na kilometr, mohou využívat řadu výhod. Jednou z nich je možnost parkování zdarma. V některých českých městech, jako je například Praha s modrými a fialovými zónami, mají majitelé elektrických aut privilegium parkovat bezplatně. Stejnou výhodu si užívají i majitelé těchto vozidel v Ostravě.

Mohlo by vás zajímat:  Řada motorkářů kvůli problémům na silnici svůj stroj raději prodá

Další výhodou je možnost bezplatné jízdy po dálnicích. Zatímco řidiči tradičních spalovacích vozidel musí platit za dálniční poplatky, majitelé elektrických vozidel nebo plug-in hybridů, které splňují příslušné emisní normy, se mohou po dálnicích pohybovat bez jakýchkoliv poplatků. To přináší nejen finanční úsporu pro majitele ekologických aut, ale také podporuje ekologičtější způsob dopravy a snižuje znečištění ovzduší.

Zdroj obrázku: Freepik

Jsou opravdu ekologické?

Elektromobily se pyšní skutečně nulovými emisemi během jízdy díky svému čistému elektromotoru. Na druhou stranu plug-in hybridní vozy přinášejí kombinaci většího akumulátoru, elektromotoru a spalovacího motoru. Na první pohled se zdá, že taková kombinace představuje dobrý kompromis, který umožňuje využít elektřinu na kratší trasy a spalovací motor pro delší cesty.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování elektromobilem vyžaduje důkladné plánování

Ekologické přínosy těchto vozidel často zůstávají jen na papíře. Aby plug-in hybridy splňovaly deklarované emisní hodnoty, musí být dobře nabité. V opačném případě se jejich provoz blíží spíše klasickému hybridu, který využívá kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Navíc kvůli vyšší hmotnosti oproti hybridům mohou vykazovat negativní vliv na emise při jízdě na spalovací motor.

Otázkou zůstává, zda majitelé plug-in hybridů skutečně jezdí s dobře nabitými vozidly, když jsou zvýhodněni, a jestli jsou jejich vozy tak ekologické, jak by se mohlo zdát. Přestože si mohou užívat výhod jako bezplatné parkování a osvobození od dálničních poplatků, je třeba se zamyslet nad skutečnými dopady těchto vozidel na životní prostředí.

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2023/feb/08/major-plug-in-hybrid-cars-pollute-more-than-official-measures-suggest