Základem úsporné jízdy autem je plynulost a vypnutí nepotřebných funkcí

Loňský prudký nárůst cen pohonných hmot donutil české řidiče sahat po různých, někdy až šílených metodách, jak ušetřit. Zatímco třeba tankování do kanystrů bylo v době, kdy cena benzínu a nafty rostla prakticky o korunu denně, rozumné, přilévání potravinářských olejů do nádrže nenávratně poškodilo tucty motorů. Dnes jsou ceny pohonných hmot přijatelné, ale to neznamená, že jimi můžeme plýtvat. Ať už vám jde především o ekologii, vaši peněženku, nebo o oba tyhle faktory.

Nohu z plynu

Pokud překračujete povolenou rychlost, při jízdě jen těžko uspoříte. Cesta po dálnici je sice úspornější než popojíždění po městě, ale to je hlavně proto, že otáčky motoru držíte v optimálním pásmu. Pokud však sundáte nohu z plynu a pojedete o něco pomaleji, například deset kilometrů pod limitem, jízda bude úspornější. Navzdory tomu, že vám bude cesta pochopitelně trvat déle.

Mohlo by vás zajímat:  Zájem o ojetá auta roste i přes velké zvednutí cen
Zdroj obrázku: Freepik

Plynulá jízda

S předchozím bodem souvisí také to, s čím mají čeští řidiči tradičně potíže – plynulá jízda. Prudké zrychlování spotřebu zvyšuje. A naopak brzdění brzdami znamená, že jedete nehospodárně. Zkušení řidiči se snaží brzdit motorem, kdykoli to je možné, a zrychlovat plynule, byť relativně pomalu. Do plynulé jízdy lze započítat i efektivní průjezd zatáčkami po nejvhodnější bezpečné trajektorii a využívání kinetické energie při jízdě v kopcovitém terénu.

Nepotřebná elektronika?

Pokud dojde na úsporu paliva, řada lidí doporučuje vypnout elektroniku, která není pro jízdu nezbytná, typicky obrazovku multimediálního systému a případně i klimatizaci. Zatímco multimediální systém moc energie nepotřebuje a úspora při jízdě s vypnutým systémem je tak minimální, klimatizace spotřebu skutečně zvyšuje, byť je s každou generací o něco úspornější. Vypnout klimatizaci tak dává větší smysl než třeba neposlouchat při jízdě rádio. GPS navigace nebo palubní kamery pak mají na spotřebu zanedbatelný vliv.

Zdroj: https://money.howstuffworks.com/personal-finance/budgeting/how-to-drive-economically7.htm