Vypínat radiátor není řešení. Místo úspor při topení se objeví nepříjemné výdaje navíc

Zima ještě nekončí a mnozí neustále přemýšlejí nad tím, jak ušetřit. I přes vládní strop jsou ceny plynu a elektřiny vyšší než v předchozích letech. A to nutí mnoho lidí šetřit. Někteří se uchylují k doslova radikálnímu kroku. A tím je vypnutí topení. Jde opravdu o správný postup? Rozhodně ne.

Kolísání teplot

Představte si jízdu autem, kde během cesty neustále měníte nastavení klimatizace. Jednou ji dáte úplně naplno, podruhé ji vypnete. A to střídáte po celou jízdu. Ta je spojena se značným teplotním diskomfortem. A to stejné vás může čekat právě doma, pokud se rozhodnete radiátor na určité hodiny vypínat.

Mohlo by vás zajímat:  Proužky hliníkové fólie odstraší holuby od balkonu

Vyšší náklady

Vypínání radiátorů může paradoxně vést i k tomu, že budou vaše náklady vyšší. Pravda, několik hodin budou díky vypnutému topení nulové. Teplo ale potřebujete, a tak je následně dáte na plný výkon. V tu chvíli bude spotřeba enormní. V konečném měsíčním součtu může kombinace vypínání/zapínání vést k vyšším výdajům než jejich zapnutí na nižší stupeň.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní problémy

Teplota u nás doma má vliv i na naše zdraví. A to přímo i nepřímo. Pokud je nám dlouhodobě zima, může se objevit nachlazení. Při nedostatečném vytápění hrozí i vznik vlhkosti a plísní. Obojí nás může dovést až do lékáren či pracovní neschopnosti. Výdaje, které v tu chvíli vzniknou, mohou být vyšší než to, kolik ušetříme na vypnutém radiátoru.

Mohlo by vás zajímat:  Klíče ponechané v zamčených dveřích bezpečnost před zloději nezvyšují

Sousedské problémy

Kdo žije v bytě, moc dobře ví, že ho částečně pomohou vytápět i okolní byty. Kdo se rozhodne netopit, může se stát trnem v oku ostatním sousedům. Následně nemusí být výjimkou sousedské požadavky na kompenzace za to, že ostatní kvůli vypnutému topení musí topit více, aby vyhřáli svůj byt, ale částečně pomáhají ohřívat i ten váš.

Poškození topného systému

Jde o velmi extrémní situaci známou z rodinných domů. Jedná se o takzvané zamrznutí topení. Pokud k němu dojde, je tu riziko poškození celého topného systému. A náklady na opravu jistě převýší částky, které jste chtěli ušetřit.

Zdroj: https://www.dailyrecord.co.uk/lifestyle/reason-you-should-never-turn-28286541