Oteklé kotníky potřebují především klid. Nejvyšší čas dát si nohy nahoru

Oteklé kotníky netrápí jen seniory nebo těhotné, čas od času postihnou každého, na vině může být letní horko, ale také dlouhodobé sezení v práci. Jaké jsou důvody pro jejich otékání a jak snadno tento problém vyřešit v domácím prostředí? Pomohou chladivé obklady, dostatek odpočinku i změna životních návyků.

Kotníky bolí a otékají

Trápení s kotníky znají těhotné a starší lidé, u kterých může být důvodem pro jejich otékání zadržování vody, nedostatečný pohyb, ale především potíže s tlakem nebo cukrovkou. Při dlouhodobých obtížích je proto vhodné navštívit lékaře, který doporučí odborné vyšetření a léčbu.

Příčiny otoků

Z jakých dalších důvodů dochází k otokům kotníků? Mezi další příčiny patří:

  • sedavé zaměstnání, mnohahodinové sezení při cestování letadlem nebo autobusem ve stejné poloze;
  • namáhavý fyzický výkon nebo trénink, náročné cvičení nebo dlouhý běh;
  • zadržování vody v těle v době před menstruací;
  • horké a teplé počasí, výkyvy tlaku vzduchu;
  • po alkoholových excesech, které vedou k zadržování vody v těle;
  • skryté srdeční nebo ledvinové potíže, hypotyreóza nebo revmatoidní artritida.
Zdroj obrázku: Freepik

Chladivé obklady jako první pomoc

V případě, že dochází k otokům vlivem celodenního sezení nebo se vyskytují sporadicky, lze jako první pomoc použít chladivé ledové obklady. Stačí pár kostek ledu (případně mraženou zeleninu) zabalit do gázy nebo utěrky a přiložit na otok alespoň na 15 minut. Proceduru je vhodné opakovat alespoň dvakrát nebo třikrát denně.

Mohlo by vás zajímat:  S nepříjemnými hemeroidy už k lékaři nemusíte. Skutečnou pomoc najdete někde úplně jinde

Dostatek odpočinku

Na oteklé kotníky pomůže odpočinek, vhodné je lehnout si a nohy podložit polštáři tak, aby se zbytkem těla svíraly úhel asi 45°. Tento každodenní odpočinek funguje také preventivně po dlouhém sezení nebo po náročném tréninku.

Namísto koupelí sprcha

K otokům kotníků mohou vést dlouhé horké koupele, které sice pomohou zregenerovat tělo a mysl po práci, ale mají negativní vliv na nohy. Pro lidi, kteří trpí na otoky, je vhodnější sprchování.

Přírodní léčba pomocí máty a jírovce

Neméně účinná je přírodní léčba, vhodné jsou přípravky s mátou a jírovcem. Pomohou i koupele nebo zábaly s kostivalem lékařským, s měsíčkem lékařským nebo masáže gelem z aloe vera.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/swollen-ankle-and-leg