Online nákup jízdenek do vlaku má nesporné výhody

České dráhy mají celou řadu nelichotivých přezdívek a v jejich vlacích na vás často dolehne duch devadesátých let, ne-li dokonce doby předlistopadové. Národní dopravce sice docela obstojně obstarává regionální linky, což je jistě chvályhodné, dálkové spoje a rychlíky však za západním standardem obvykle značně zaostávají. A nejen pokud jde o dodržování jízdních řádů. Přesto i České dráhy přišly s vlastní aplikací, kterou se vyplatí stáhnout, jezdíte-li vlakem často. Můžete v ní kupovat jízdenky online, což je rozumné nejen u vlaků Českých drah, ale také u konkurenčních dopravců.

Mohlo by vás zajímat:  Elektroniku na pláži je potřeba chránit před zloději, vodou i přehřátím

Místenka v ceně

Zatímco ostatní dopravci nabízejí na dálkových spojích místenku jako standard v ceně jízdenky, takže se vám nestane, že na vás nevyjde sedadlo, u Českých drah je místo k sezení stále ještě nadstandard. V exponovaných dnech se vám tak může stát, že budete celou dvousetkilometrovou cestu trávit ve stoje. Tedy pokud si nekoupíte jízdenku online, k té totiž máte možnost si přikoupit si také místenku. A v aplikaci ji pak dostanete jako bonus bez poplatku, čímž se jistě České dráhy snaží dorovnat konkurenci.

Mohlo by vás zajímat:  Tohle v letadle nikdy nezkoušejte, pokud nechcete naštvat posádku i ostatní cestující
medium-shot-man-traveling
Zdroj obrázku: Freepik

Není sedadlo jako sedadlo

Při rezervaci sedadla je pak rozumné se zamyslet nad tím, jak chcete trávit cestu. Vlak totiž není autobus, a tak má běžná dálková souprava hned několik typů vagónů. Od tichých kupé, ve kterých můžete pracovat či klimbat, přes rodinné vozy a speciální oddíly pro ženy až po restaurační vozy. Do těch si sice běžně místenku nekoupíte, ale můžete si vybrat sedadla hned vedle, chcete-li během jízdy třeba popíjet.

Mohlo by vás zajímat:  Cestování autobusem během noci je riskantní z několika důvodů

Na čase nákupu záleží

Cenová politika Českých drah je sice jako z minulého století, konkurenční dopravci se ovšem snaží optimalizovat ceny jízdenek podle aktuální poptávky. A tak můžete na stejný spoj zakoupit jízdenky za velmi odlišné ceny. Předpokládáte-li, že o ně bude zájem, třeba kvůli prodlouženému víkendu, je dobré koupit jízdenky v předstihu. Na málo atraktivní spoje naopak zakoupíte nejlevnější lístky těsně před odjezdem.

Zdroj: https://www.digitalunite.com/technology-guides/hobbies-interests/travel/how-buy-train-tickets-online