Ocet působí výborně proti vodnímu kameni, rzi i plevelu na zahradě

Ocet je běžnou součástí kuchyně, kde se používá při přípravě jídel. Umíte si představit nakládání okurek bez octa? Přidává se také do zeleninových salátů, lze jím ochutit omáčky i polévky. Málokdo ale ví, že ocet se dá velmi dobře využít na zahradě. Zde je pár tipů, které vás možná překvapí.

Ekologické čistidlo

V domácnosti lze ocet využít na čištění nádob, které se používají na vaření vody, jako je například rychlovarná konvice či kávovar. V nich se velmi často usazuje vodní kámen, který je třeba pravidelně odstraňovat, aby se ve spotřebičích nedržely nečistoty a bakterie. Můžete k tomu použít domácí ekologický čistič, a to ocet.

Mohlo by vás zajímat:  Ani v tomto období nejsou rostliny v bezpečí. Obávaní lalokonosci přinášejí rychlou zkázu

Stačí ho nalít do konvice, rozředit vodou a uvést do varu. Pak necháte vodu vychladnout. Ocet by měl vodní kámen odstranit. Pokud se vám to nepodaří napoprvé, můžete celou proceduru několikrát opakovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se ocet postará o vaše zahradní nářadí

I na zahradě lze ocet využít. Na ní je třeba mít po ruce různé nářadí – hrábě, motyky, rýče. Vlivem působení vlhkosti se ale stává, že toto nářadí začíná na povrchu rezivět a ztrácí svůj původní pěkný vzhled. Jak mu ho vrátit zpátky? Použijte právě ocet.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní měsíce jsou pro orchideje náročné. Škodí jim přetopený byt i mrazivý průvan

Připravíte si větší nádobu, do ní nalijete vodu s octem. Do takto připravené tekutiny namočíte nářadí a necháte ho v ní přes noc. Do rána by měla rez zmizet a nářadí by mělo být zase jako nové. Vyzkoušejte to a přesvědčte se sami.

Bojujte proti plevelu

Plevel je nepříjemnou součástí zahrady. Roste všude a za každých okolností, a to i v mezerách mezi dlaždicemi. Nemusíte na něj používat průmyslově vyráběné postřiky, abyste se ho zbavili. Stačí využít sílu octa a vyrobit si postřik.

Mohlo by vás zajímat:  Správné pH půdy je klíčem k pěstování všech rostlin. Upravit jeho hodnotu zvládne i amatér

Ocet smícháte s vodou v poměru 2 : 1. Nalijete ho do láhve s rozprašovačem a pak vzniklý roztok budete aplikovat jako postřik na problémová místa na dlažbě. Ocet je vlastně kyselina octová, která je ale pro povrchy neškodná. Jedná se o ekologický prostředek.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1121442/household-uses-vinegar