Oblíbené doplňky stravy mohou seniorům ublížit. Ne pro každého jsou ženšen nebo ginkgo biloba vhodné

Multivitaminové přípravky jsou velmi oblíbeným dárkem pro lidi starší padesáti let a seniory. Mnoho lidí je kupuje v dobré víře, aniž by si uvědomili, že jejich užití může být nebezpečné pro lidi, kteří užívají určité léky, nebo pro chronicky nemocné.

Pozor na přípravky s ženšenem

Mnoho produktů s multivitaminem obsahuje rostlinné doplňky, z nichž ženšen je jedním z nejpopulárnějších. Má vlastnosti, které zvyšují hladinu energie, zabraňují únavě nebo podporují paměť a koncentraci. Proto se velmi často přidává k výrobkům často speciálně navrženým pro seniory.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě můžeme ochutnat různé pivní speciály

Bohužel si jen málo lidí uvědomuje, že ženšen může zvýšit krevní tlak a snížit účinnost antihypertenzivní léčby. Z tohoto důvodu by ho lidé s hypertenzí neměli užívat. Nejnovější statistiky ukazují, že příliš vysoký tlak se týká více než 57 procent lidí starších 60 let. Proto v průměru jeden ze dvou seniorů, který užívá tento typ přípravku, může mít problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Populární ginkgo biloba

Výtažek z ginkgo biloba je běžným doplňkem produktů pro seniory. Díky obsahu velkého množství cenných rostlinných látek včetně flavonoidů, ginkgolidů a bilobalidů má vlastnosti, které zlepšují paměť a koncentraci u starších lidí s mírnou demencí související s věkem.

Mohlo by vás zajímat:  Tři internetové prohlížeče, které zaručují anonymitu a bezpečnost

Může také vyvolat záchvaty u lidí s epilepsií. Kromě toho se extrakt ginkgo biloba nedoporučuje, pokud pacient užívá souběžně jiné léky. Některé vitamíny a minerály přítomné v multivitaminových doplňcích pro seniory mohou interagovat s léky. Mluvíme především o doplňcích obsahujících hořčík, vápník, železo, vitamín B6 a vitamín E.

Zdroj: https://www.apollopharmacy.in/salt/GINKGO%20BILOBA%2BGINSENG%20EXTRACT