Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají novou naději. Průlomový lék slibuje velký posun v léčbě

Americká vládní agentura Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválila nejnovější lék pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. To je naděje pro všechny, kterým byla diagnostikována nemoc zodpovědná za degenerativní procesy v oblasti mozku, které vedou ke ztrátě paměti, změnám v osobnosti a nakonec k poruchám, které brání nezávislému fungování. Nejnovější lék se může ukázat jako nová příležitost pro pacienty.

Co je to Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je založena na depozici patologických proteinů v mozku, hlavně beta-amyloidních proteinů. Přítomnost těchto proteinů vede k umírání nervových buněk, a tedy ke snížení produkce neurotransmiterů, které jsou potřebné pro správné fungování lidského mozku. Onemocnění je považováno za nevyléčitelné a progresivní a jeho vývoj trvá v rozpětí 8–20 let.

Mohlo by vás zajímat:  Rakovinu prostaty prozradí varovné příznaky. Včasná diagnostika dokáže předejít trýznivému průběhu

Během této doby se objeví příznaky a nejcharakterističtější jsou poškození krátkodobé paměti, jazykové poruchy, ztráta prostorové orientace, kognitivní poškození, problémy se zrakem, oslabení kontroly nad svými vlastními emocemi. Bylo rozhodnuto o zahájení postupu zrychleného souhlasu, který se obvykle povoluje v případě léků určených pro závažné choroby. Léčivo bylo odsouhlaseno začátkem roku 2023 a lacanemab byl uveden na trh.

Zdroj obrázku: Freepik

Nový lék

Tento lék obsahuje speciální monoklonální těla, která snižují hladinu proteinů zodpovědných za vývoj Alzheimerovy choroby. Klinické studie přinesly slibné výsledky, protože studijní skupina uvedla inhibici symptomů až o 27 procent po 18 měsících užívání. Lacenemab je považován za průlom, protože stávající léky pouze inhibovaly příznaky nemoci a nezastavily její vývoj.

Mohlo by vás zajímat:  Za nadměrným chrápáním může stát spánková apnoe

Existuje také kontroverze kolem nejnovějšího léku kvůli vedlejším účinkům, které může lék způsobit. Mezi respondenty přerušilo léčbu nejnovějším lékem asi 6 procent pacientů kvůli rušivým symptomům. Za nejzávažnější vedlejší účinky se považují otoky mozku a intracerebrální krvácení.

Zdroj: https://www.yalemedicine.org/news/lecanemab-leqembi-new-alzheimers-drug