Při hormonálních poruchách je dieta přísná. Nevhodné produkty ještě více naruší rovnováhu v těle

Hormony vykonávají v lidském těle řadu důležitých funkcí, a to nejen ve fázi vývoje plodu, růstu a puberty, ale během celého života. Stanovují také průběh metabolických procesů. Tento vztah je vzájemný, protože denní strava ovlivňuje endokrinní systém.

Co jsou hormony

Hormony jsou chemické sloučeniny, které tělo produkuje samo – ve žlázách a tkáních endokrinního systému. Mohou být definovány jako nosiče informací cirkulujících mezi buňkami našeho systému. Hlavním úkolem hormonů je koordinovat životní procesy na úrovni tkání a buněk. Hormony hrají roli, bez které by nebyla komunikace mezi buňkami možná.

Mohlo by vás zajímat:  Červená rýže strčí bílou do kapsy v mnoha ohledech. Tělo udrží v dokonalé harmonii

Je část hormonů, které tělo produkuje nepřetržitě, jiné se objevují nepravidelně. Mluvíme například o růstových hormonech potřebných ve stádiu vývoje těla. Existují také hormony, jejichž produkce se během těhotenství rychle zvyšuje – pak mluvíme o tzv. těhotenském šílenství, dochází při něm k velkým skokům prolaktinu, progesteronu a estrogenu.

Zdroj obrázku: Freepik

Dieta při hormonálních poruchách

Při hormonálních poruchách je nejdůležitější omezit produkty, které oplývají jednoduchými cukry. Na vrcholu černé listiny jsou sladkosti a cukroví, sladké sycené nápoje, cukr a sladidla, bílý chléb. Strava bohatá na jednoduché cukry může vést k poruchám vylučování inzulínu a leptinu. Oba hormony ovlivňují plodnost. Jejich narušenou sekrecí dochází k rychlejšímu růstu tuků a poruchám center, které se promítají do přírůstku hmotnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Některé jídlo se zdravě jenom tváří. Oblíbené dietní položky mají víc kalorií než hamburger

Výrobky bohaté na transmastné tuky a nasycené tuky mají také negativní vliv na hormonální léčbu. Při hormonálních poruchách je třeba ze stravy vyloučit výrobky rychlého občerstvení, sladké a slané chuťovky, červené maso, margarín. Při hormonálních poruchách byste měli sáhnout po přírodních, neslazených ovesných vločkách, kvalitním celozrnném chlebu. Tyto výrobky jsou pokladnicí vitamínů hořčíku, zinku, selenu a vitamínů, které podmiňují správné fungování štítné žlázy.

Zdroj: https://www.healthshots.com/healthy-eating/superfoods/9-foods-for-hormonal-imbalance/