Nezvyklá pachuť v ústech může znamenat vážnou nemoc. Tyto příznaky není radno podcenit

Zvláštní chuť v ústech i potom, co jsme nic nejedli, dokáže znepříjemnit pěkné chvíle a vyvolat i strach. Můžeme pociťovat hořkou, sladkou, kyselou nebo kovovou chuť bez nějakých jiných příznaků. Tento jev by však neměl být podceňován, jelikož by mohl znamenat počátek vážného onemocnění.

Problém zvláštní chuti v ústech není dobré brát na lehkou váhu

Nejvíce chuťových pohárků nalezneme na jazyku, ale jsou umístěny i na patře, v hltanu a horní části jícnu. Díky nim si můžeme jídlo vychutnávat tak, jak to známe, a určit, zda nám něco chutná, nebo ne. Chuťové pohárky však mohou začít identifikovat různé chutě i v případě, že zrovna nic nejíme. Jedná se spíše o pachuť, která se může objevit v náhodných časech, například během spánku. Můžeme pociťovat kovovou, sladkou, kyselou, hořkou pachuť či jako bychom v ústech měli krev. Tento jev může mít mnoho příčin, často bychom však tyto příznaky neměli brát na lehkou váhu.

Mohlo by vás zajímat:  Revmatoidní artritida začíná jako chřipka a končí velkými bolestmi. Onemocnění postupuje velmi rychle
Zdroj obrázku: Freepik

Kovová chuť v ústech – jaké mohou být příčiny?

Kovová chuť v ústech může naznačovat mnoho nemocí, od těch snadno léčitelných až po ty závažné. Doporučujeme tedy návštěvu lékaře, který problém přesněji diagnostikuje. Kovová chuť v ústech může naznačovat záněty dásní nebo sliznice úst, orální mykózy, otravy těžkými kovy nebo doplňky stravy, onemocnění ledvin, problémy s játry, nebo dokonce těhotenství. V některých případech je možné se kovové chuti v ústech zbavit zlepšením ústní hygieny, vyplachováním úst ústní vodou nebo pouhým pojídáním citrusů.

Mohlo by vás zajímat:  Náhlé hubnutí může ukazovat na několik nemocí. Návštěva lékaře prozradí víc

Kyselá pachuť v ústech. Pouhé překyselení organismu?

Kyselou chuť v ústech zažívají nejčastěji lidé, kteří trpí častým pálení žáhy. Kromě bolesti za hrudní kostí a pálení jícnu se objevuje i kyselá pachuť v ústech. Ne vždy však kyselá chuť souvisí s pálením žáhy. Může to také ukazovat na závažnější problém s trávicím ústrojím. Kyselá chuť může souviset i se zánětem žaludku a dvanácterníku, ale i s potížemi s ledvinami. Problém proto nepodceňujte a raději v blízké době navštivte lékaře.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bad-taste-in-mouth