Nezastavit na stopce může být legální. Většina řidičů vůbec nezná zákony

Naprostá většina řidičů si myslí, že když dojede ke stopce, musí zastavit, než bude pokračovat dále. Jenže zákon, který stanovuje pravidla ohledně této dopravní značky, je trochu obsáhlejší, než si většina řidičů myslí. A my se dnes nad touto tématikou na chvíli zastavíme.

Správné dodržení silničních pravidel

Ne každý dodržuje pravidla stopky, jak má. Samozřejmostí je pro ně zastavení před značkou, ale už jim nedochází, že mají také dát přednost, což někteří nerespektují. Takové jednání může znamenat jasnou pokutu od policie. Podle zákona byste tedy měli na stopce zastavit, dát přednost všem, kteří ji mají, a teprve potom se rozjet dále.

Mohlo by vás zajímat:  Projetí kaluží může skončit poškozením auta i pokutou

Někteří řidiči naopak zastavují zbytečně dvakrát

Najdeme i takové, kteří zastaví úplně zbytečně. Podle zákona musíme u značky stop zastavit, ale neříká už nám kde. Najdou se takoví, kteří zastaví před značkou, rozjedou se a na hranici křižovatky zastaví znovu. Což je naprosto zbytečné a zastavují se dvakrát, i když by nemuseli. Důležité je zastavit pouze jednou, a to v takovém místě, kde do vozovky dobře vidíte. Není tedy třeba zastavit přesně před značkou. Zákon toto totiž nijak neupřesňuje.

Mohlo by vás zajímat:  Otravě houbami předejde několik pravidel při sběru
Zdroj obrázku: Freepik

Řidiči v kolonách narušují plynulý provoz u křižovatek

Takový příklad, který mluví za vše, je dlouhá kolona vozidel před křižovatkou. Tady se dostáváme do bodu, kdy není nutno zastavovat na stopce.  Je potvrzeno i samotnou policií, že auto musí být zastaveno na takovém místě, kde má dostatečný rozhled. Pokud tedy stojíme v koloně a vidíme do silnice, pak můžeme jet rovnou za prvním autem, které na této křižovatce se stopkou stojí. Důležité je tedy vidět a bezpečně vjet.

Mohlo by vás zajímat:  Historie ojetého vozu a způsob jeho používání jsou zásadní pro jeho životnost

Pokud jste to tedy nevěděli, tak dnes už máte jasno o tom, že nemusíte před stopkou zastavit vždy. Pravděpodobně by vám za to nikdy nikdo pokutu nedal, ale minimálně nebudete zbytečně brzdit provoz, když to není nutné.

Zdroj: https://www.lorenzoandlorenzo.com/blog/auto-motorcycle-accidents/stopping-at-stop-signs/