Problémy s hemoroidy trápí každého druhého člověka. Včasná léčba předejde mnohem horším následkům

Hemoroidy jsou velmi časté a nepříjemné onemocnění. Trpí jím každý druhý člověk nad 30 let. Přesto se stále jedná o tabuizované téma. Většina lidí se za tento neduh stydí a oddaluje jeho diagnostiku a léčbu u odborníka. Přitom je naprosto zásadní začít problémy řešit co nejdříve, jen tak je šance na uzdravení.

Co jsou hemoroidy?

Hemoroidy jsou žíly kolem konečníku a řitního otvoru, které bývají mírně naplněné krví. Pokud je jejich stav v pořádku, umožňují nám kontrolovat plynatost a také průchod stolice. Problém začíná, když se hemoroidy patologicky zvětší, což způsobí krvácení, bolest, pálení a svědění. Následně se nahromaděná krev nemůže dostat ven. Příčinou tohoto neduhu jsou faktory, které jsou v dnešní době běžné, jako například sedavý způsob života, stres nebo špatná výživa.

Kdy problém skutečně začíná?

Jako první alarmující příznak by nás měla zarazit krev ve stolici nebo na spodním prádle. Když se to stane jednou, není třeba panikařit. Tento typ krvácení může souviset s mnoha různými faktory. Může jej způsobit i užívání nesteroidních antirevmatik, běžně volně prodejných v lékárnách. Pokud se ale problém opakuje, je velmi důležité rychle reagovat a jít k proktologovi pro diagnózu. Krvácení z konečníku může být příznakem nejen relativně neškodných patologicky zvětšených hemoroidů, ale také různých typů rakovinných útvarů.

Mohlo by vás zajímat:  Strom zázraků posílí mozek a zlepší plodnost. Účinky ginkgo biloba na sebe nenechají dlouho čekat
Zdroj obrázku: Freepik

Co přispívá ke vzniku hemoroidů?

Kromě faktorů zmíněných v úvodu může k rozvoji hemoroidálního onemocnění přispět i nepravidelné vyprazdňování. Možná vás překvapí, že za problém může i aktivní životní styl v podobě některých sportů, jako je běh na dlouhé tratě, vzpírání, cyklistika a jízda na koni. Při nich se zvyšuje tlak na tuto oblast, což následně vede k rozvoji stagnace žil a vzniku hemoroidů.

Jak probíhá léčba?

Léčba hemoroidálního onemocnění závisí na stupni jeho rozvoje. Hemoroidy stadia I a II jsou uvnitř a jsou viditelné pouze při vyšetření anoskopem. Až hemoroidy stadia IV jsou vnější a nevratné, zůstávají trvale mimo anální kanál. Samozřejmě platí, že čím dříve zahájíme léčbu, tím větší je šance na kompletní uzdravení. Možná je farmakologická léčba, a to ve formě všelijakých mastí, čípků nebo flebotropních léků, v pozdějších fázích je možné uvažovat o léčbě chirurgické.

Zdroj: https://www.prevention.com/health/a34339058/how-to-get-rid-of-hemorrhoids/