Některé metody při řízení auta umožňují beztrestně překračovat povolenou rychlost
Tento článek nemá nabádat k tomu, aby jeho čtenáři začali beztrestně překračovat povolenou rychlost. Jeho cílem je poukázat na rizikové praktiky některých řidičů a vyzdvihnout fakt, že přestože předpisy porušují systematicky a cíleně, nehrozí jim za to žádný postih. Způsobů, jak se vyhnout pokutám i jiným trestům za překročení rychlosti, je přitom více.
Antiradar
Někteří řidiči, zejména ti movitější, investují do zařízení, kterému se říká antiradar. Tento přístroj v praxi zabrání tomu, aby byla změřena rychlost projíždějícího vozidla. Pokud tedy řidič se zapnutým antiradarem projede obcí, kde je rychlost měřena konvenčním radarem, rychlostí řekněme 100 km/h, což by za normálních okolností vyústilo v zadržení řidičského průkazu, nestane se vůbec nic. A pokud by takového piráta přeci jen zachytila policejní hlídka, za puštěný antiradar hrozí „jen“ pokuta, ztráta bodů či zadržení řidičáku nikoli.
Povolené překročení rychlosti
Využití antiradaru ale není jediná metoda, kterou lze k záměrnému a beztrestnému překročení rychlosti využít. Existuje také jakýsi institut povoleného překročení rychlosti. Radarové systémy i tachometry aut mají jistou odchylku měření, obvykle kolem deseti procent. A právě tuhle odchylku často toleruje také policie, aby se řidiči nemohli úspěšně vymlouvat, že rychlost ve skutečnosti nepřekročili. V praxi vám tak většinou projde, když v obci pojedete rychlostí 55 km/h a mimo obec bezmála stovkou.
Přesné tachometry bez odchylky
Řidiči, kteří této skutečnosti cíleně využívají, si obvykle pořídí kvalitní tachometr bez odchylky, respektive s odchylkou o řád nižší, než mají běžné přístroje. Často se využívají pokročilé GPS navigace. Díky tak přesnému přístroji si mohou dovolit jet rychlostí, která povolenou sice o několik kilometrů v hodině překračuje, ale stále ještě není dost vysoká na to, aby za ni mohli být pokutováni.
Zdroj: https://www.runwellrentacar.com/cs/about/news/238-