Některé metody při řízení auta umožňují beztrestně překračovat povolenou rychlost

Tento článek nemá nabádat k tomu, aby jeho čtenáři začali beztrestně překračovat povolenou rychlost. Jeho cílem je poukázat na rizikové praktiky některých řidičů a vyzdvihnout fakt, že přestože předpisy porušují systematicky a cíleně, nehrozí jim za to žádný postih. Způsobů, jak se vyhnout pokutám i jiným trestům za překročení rychlosti, je přitom více.

Antiradar

Někteří řidiči, zejména ti movitější, investují do zařízení, kterému se říká antiradar. Tento přístroj v praxi zabrání tomu, aby byla změřena rychlost projíždějícího vozidla. Pokud tedy řidič se zapnutým antiradarem projede obcí, kde je rychlost měřena konvenčním radarem, rychlostí řekněme 100 km/h, což by za normálních okolností vyústilo v zadržení řidičského průkazu, nestane se vůbec nic. A pokud by takového piráta přeci jen zachytila policejní hlídka, za puštěný antiradar hrozí „jen“ pokuta, ztráta bodů či zadržení řidičáku nikoli.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování na přeplněných sídlištích je komplikované
Navy Blue Sport Sedan Road Side View
Zdroj obrázku: Freepik

Povolené překročení rychlosti

Využití antiradaru ale není jediná metoda, kterou lze k záměrnému a beztrestnému překročení rychlosti využít. Existuje také jakýsi institut povoleného překročení rychlosti. Radarové systémy i tachometry aut mají jistou odchylku měření, obvykle kolem deseti procent. A právě tuhle odchylku často toleruje také policie, aby se řidiči nemohli úspěšně vymlouvat, že rychlost ve skutečnosti nepřekročili. V praxi vám tak většinou projde, když v obci pojedete rychlostí 55 km/h a mimo obec bezmála stovkou.

Přesné tachometry bez odchylky

Řidiči, kteří této skutečnosti cíleně využívají, si obvykle pořídí kvalitní tachometr bez odchylky, respektive s odchylkou o řád nižší, než mají běžné přístroje. Často se využívají pokročilé GPS navigace. Díky tak přesnému přístroji si mohou dovolit jet rychlostí, která povolenou sice o několik kilometrů v hodině překračuje, ale stále ještě není dost vysoká na to, aby za ni mohli být pokutováni.

Zdroj: https://www.runwellrentacar.com/cs/about/news/238-