Nadbytek spánku tělu škodí stejně jako nespavost. Souviset může s několika nemocemi

Dospělí potřebují sedm až devět hodin spánku denně. Pravidelné deprivace spánku mají mnoho důsledků. Může se jednat například o zvyšování hmotnosti, vyšší riziko vzniku cukrovky, hypertenzi, kardiovaskulární choroby nebo deprese. Problematický je však také příliš dlouhý spánek. Pokud se každé ráno budíte nevyspalí, může to být pro vás výstražný signál.

Důvod k obavám

Kvalitní, dlouhý spánek je základem zdraví a pohody. Je to doba, kdy tělo a mysl odpočívají a shromažďují sílu na další den. Spíte příliš krátce? Špatně! Spíte příliš dlouho? Jak se ukazuje, také to není dobré! A tady může být mnoho lidí překvapeno. Obvykle slyšíme o nebezpečích příliš krátkého spánku. Otázka příliš dlouhého spánku klesá na druhou, třetí, nebo dokonce čtvrtou příčku. Mezitím příliš dlouhý spánek může být znakem skrytého zdravotního problému.

Mohlo by vás zajímat:  Bolest v krku neznamená vždy nachlazení. Ukazovat může na nemoc, která zabíjí

Kolik spánku člověk potřebuje, mimo jiné závisí na věku, úrovni aktivity, všeobecném zdraví nebo životních návycích. Obecně se udává, že zdraví dospělí (ve věku od 18 do 65 let) potřebují sedm až devět hodin spánku denně. Děti, malé děti a dospívající ho potřebují ještě víc. Lidé nad 65 let by měli spát sedm nebo osm hodin.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny dlouhého spánku

Pokud spíte trochu déle, například o víkendech, není důvod k obavám. Je to o víkendech, kdy se tělo může pokusit vyrovnat deficit spánku vyplývající z několika bezesných nocí, které jste obětovali kvůli práci. Možná budete potřebovat další hodinu spánku nebo dvě po výletu nebo jiné vyčerpávající činnosti nebo při řešení některé choroby. Pokud pravidelně spíte více než devět hodin nebo se necítíte odpočatí, když spíte kratší dobu, stojí za zvážení, z čeho to vyplývá.

Mohlo by vás zajímat:  Opar je nutné léčit od prvních příznaků. Účinné prostředky přitom najde každý doma

Mnoho nemocí může způsobovat delší čas spánku. Může jít například o obstrukční spánkovou apnoi. Takto se nazývá onemocnění, při kterém se zhoršuje dýchání během spánku. Lidé, kteří zažívají spánkovou apnoi, obvykle spí neklidně a často se náhle probudí a mají reflex rychlého přívodu vzduchu. Narkolepsie je porucha spánku, která způsobuje nadměrnou a nekontrolovatelnou ospalost. Další nemoci jsou deprese, obezita, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, chronická bolest nebo hypotyreóza.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4165901/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3947517/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/oversleeping-bad-for-your-health