Náhlé hubnutí může ukazovat na několik nemocí. Návštěva lékaře prozradí víc

Náhlé hubnutí, které nesouvisí se stravou a cvičením, může signalizovat spoustu nemocí. Týká se to mimo jiné cukrovky nebo nemoci štítné žlázy. Z tohoto důvodu by se neměl tento příznak podceňovat. Výrazný úbytek hmotnosti musí být vždy konzultován s lékařem, který vás objedná na vhodné diagnostické testy.

Nemoci štítné žlázy

Nemoci štítné žlázy jsou spíše spojeny s problémem s nadváhou. Ukazuje se však, že mohou způsobit i náhlé hubnutí. Obvykle se to stává v případě hypertyreózy, která je spojena se zvýšeným metabolismem. Kromě hubnutí se hypertyreóza může projevovat menstruačními poruchami, třesy rukou, nadměrným pocením, nespavostí a bušením srdce.

Hubnutí je velmi často spojeno s přítomností parazitů. V mnoha případech je to jediný příznak, který naznačuje, že se v našem těle usadili. Nejčastěji jde o přítomnost lidských škrkavek, tasemnic, bičenek a střevních háďátek. Je také třeba připomenout, že někteří paraziti se mohou přenášet i prostřednictvím domácích mazlíčků. Z tohoto důvodu byste neměli zapomínat na pravidelné odčervování koček a psů.

Zdroj obrázku: Freepik

Hubnutí a cukrovka

Náhlé hubnutí může být také spojeno s cukrovkou 1. typu. Jde především o lidi, kterým ještě nebyla diagnostikována tato nemoc. Hubnutí je spojeno s velmi vysokou hladinou cukru v krvi a nedostatkem inzulínu. Je třeba připomenout, že diabetes typu 1 se vyskytuje hlavně u mladých lidí. Mezi další příznaky nemoci patří zvýšená žízeň, sucho v ústech, únava a ospalost a časté močení.

Mohlo by vás zajímat:  Chlapská rýmička skolí i největší tvrďáky. Zpátky na nohy postaví obyčejný olej

Náhlé hubnutí může být spojeno s vyvíjející se rakovinou. Jak ukazuje výzkum, týká se to především rakoviny tlustého střeva, slinivky břišní, jícnu a žaludku, plic, vaječníků, močových cest, jater, prostaty, jakož i myelomu a lymfomu. Hubnutí při rakovině může být způsobeno obecnou destrukcí těla, přítomností metastáz nebo, jako v případě rakoviny jícnu, obtížemi s jídlem.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17770-unexplained-weight-loss