„Méně je více“ platí při vytápění dvojnásob. Dobře nastavené stupně na radiátoru uspoří finance

V souvislosti s vysokými cenami energií se začínáme uskromňovat, v některých případech také omezovat. Řeč je o vytápění. Zatímco v předchozích letech bylo většině z nás jedno, že nám radiátory sálají stále naplno, nyní už jejich nastavení řešíme. Správně a hlavně ekonomicky vytápět, to může být oříšek. Jak to udělat efektivně?

Pozor na teplotní šoky

Způsob vytápění některých lidí se nedá nazvat jinak než teplotní šoky. Buď mají doma extrémní chlad, nebo přetopeno. Je to dáno tím, že neumí správně pracovat s regulátorem na svém radiátoru. Není vždy šťastnou cestou vypínat topení, když nejsme doma, a po příchodu ho zapínat. Nevytápěný byt za několik hodin značně prochladne a vynaložená energie na jeho opětovné vyhřátí bude extrémně vysoká. K tomuto střídání dvou extrémních jevů bude docházet neustále, každý den, kdy se bude střídat velký chlad s vysokou teplotou. A na účtu to bude znát.

Mohlo by vás zajímat:  Hrabat, nebo nechat ležet: ne vždy se úklid listí na zahradě vyplatí

Nikdy ne naplno

Pokud jste byli několik dní mimo a topení jste nechali jen na nejnižší stupeň, je logické, že nyní budete chtít interiér rychle vyhřát. Jinak je ale zbytečné, až nesmyslné zapínat topení vždy naplno. Málokdy odhadnete, kdy už můžete nastavené stupně snížit. A povede to k tomu, že drahou energii, kterou jste vytápěli nemovitost, budete pouštět ven oknem jen proto, aby u vás doma bylo snesitelněji. Doslova tak topíte pánubohu do oken.

Mohlo by vás zajímat:  V noci číhají a sají krev. Proti štěnicím jde bojovat několika jednoduchými způsoby
Zdroj obrázku: Freepik

Méně je více

Nastavte si doma takovou teplotu, která bude konstantní. Vaše tělo se na ni velmi rychle adaptuje. Lepší je zvolit nižší nastavené stupně a v případě potřeby mírně přidat. Opačný postup není ani příliš ekonomický, ani komfortní. Na větší teplo si lidské tělo zvykne lépe, než když to bude naopak – bude si muset z tepla zvykat na větší chlad.

Odkryjte prostor

I s nižšími stupni lze mít doma příjemné teplo. Stačí, když mu nebudete bránit v průchodu. Odsuňte od radiátorů nábytek, odhrňte závěsy, sundejte vše, co máte na topení. Jde o jednoduché, ale velmi efektivní věci.

Zdroj: https://www.greatrads.co.uk/blog/how-to-improve-radiator-performance