Asijské berušky odradí od náletů vůně citrusů nebo chryzantémy za oknem

Asijské berušky. Jsou všudypřítomné! Jak se jich zbavit u vás doma? Pokud jste si všimli, že se jim u vás doma líbí, musíte začít jednat okamžitě. Pomůže jednoduchá domácí směs, za kterou dáte jen několik málo korun. Nastříkejte ji na rámy oken a dveří a tito návštěvníci v panice utečou.

Jak rozpoznat asijské berušky?

Berušky jsou obecně považovány za užitečný hmyz. Jenže stále častěji se setkáváme s asijskými beruškami, které se dostanou do našich domovů a jen horko těžko je dostaneme pryč. Jak s nimi bojovat?

Mohlo by vás zajímat:  Sekání trávníku má několik pravidel, díky kterým bude krásný po celý rok

Asijská beruška svým vzhledem sice připomíná naši berušku, ale hodně se od ní liší. Dospělá beruška má oválné, vypouklé tělo dlouhé asi 8 mm. Zbarvení má oranžové, žluté nebo krémové s černými tečkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhodou asijských berušek je to, že jsou velmi expanzivní. Rychle se množí a obývají oblasti, které dříve obývaly původní slunéčka. Když jim chybí potrava, živí se hmyzem, včetně vajíček a larev jiných slunéček. Jejich největší nevýhodou je, že koušou. Jejich sekret je toxický a může způsobovat alergické reakce. Na kůži se objeví zarudnutí doprovázené svěděním. Závažné alergie se projevují rýmou, kopřivkou nebo zánětem spojivek.

Mohlo by vás zajímat:  Byt vychladí správné větrání, při používání klimatizace je namístě opatrnost

Jak se asijských berušek zbavíte? Pomohou domácí prostředky

Při výskytu prvních berušek je nutné začít jednat. Harlekýni, jak se jim často říká, nemají rádi vůni citrusů. K jejich odpuzení stačí připravit levný postřik. Smíchejte 100 ml vody a 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Tento roztok dejte do rozprašovače a směsí nastříkejte rámy oken a dveří. Sprej můžete použít i pro osvěžení interiéru. Berušky z místností rychle odlétnou pryč.

Zárubně můžete také nastříkat mýdlovou vodou. Ztížíte tak usazování kolonií slunéček na oknech. Berušky můžete vystrašit také tímto způsobem. Stačí si schovat citrusové slupky, usušit je a poté rozprostřít na okenní parapet. Vyplatí se také vysadit chryzantémy, které jim nevoní.

Zdroj: https://www.thespruce.com/good-and-bad-ladybugs-2656236