Asijské berušky odradí od náletů vůně citrusů nebo chryzantémy za oknem

Asijské berušky. Jsou všudypřítomné! Jak se jich zbavit u vás doma? Pokud jste si všimli, že se jim u vás doma líbí, musíte začít jednat okamžitě. Pomůže jednoduchá domácí směs, za kterou dáte jen několik málo korun. Nastříkejte ji na rámy oken a dveří a tito návštěvníci v panice utečou.

Jak rozpoznat asijské berušky?

Berušky jsou obecně považovány za užitečný hmyz. Jenže stále častěji se setkáváme s asijskými beruškami, které se dostanou do našich domovů a jen horko těžko je dostaneme pryč. Jak s nimi bojovat?

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrnou vlhkost v interiéru sníží speciální přístroj i domácí prostředky

Asijská beruška svým vzhledem sice připomíná naši berušku, ale hodně se od ní liší. Dospělá beruška má oválné, vypouklé tělo dlouhé asi 8 mm. Zbarvení má oranžové, žluté nebo krémové s černými tečkami.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhodou asijských berušek je to, že jsou velmi expanzivní. Rychle se množí a obývají oblasti, které dříve obývaly původní slunéčka. Když jim chybí potrava, živí se hmyzem, včetně vajíček a larev jiných slunéček. Jejich největší nevýhodou je, že koušou. Jejich sekret je toxický a může způsobovat alergické reakce. Na kůži se objeví zarudnutí doprovázené svěděním. Závažné alergie se projevují rýmou, kopřivkou nebo zánětem spojivek.

Mohlo by vás zajímat:  Každoroční boj s plevelem je zbytečný. Domácí prostředky s ním zatočí jednou provždy

Jak se asijských berušek zbavíte? Pomohou domácí prostředky

Při výskytu prvních berušek je nutné začít jednat. Harlekýni, jak se jim často říká, nemají rádi vůni citrusů. K jejich odpuzení stačí připravit levný postřik. Smíchejte 100 ml vody a 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Tento roztok dejte do rozprašovače a směsí nastříkejte rámy oken a dveří. Sprej můžete použít i pro osvěžení interiéru. Berušky z místností rychle odlétnou pryč.

Zárubně můžete také nastříkat mýdlovou vodou. Ztížíte tak usazování kolonií slunéček na oknech. Berušky můžete vystrašit také tímto způsobem. Stačí si schovat citrusové slupky, usušit je a poté rozprostřít na okenní parapet. Vyplatí se také vysadit chryzantémy, které jim nevoní.

Zdroj: https://www.thespruce.com/good-and-bad-ladybugs-2656236