Tlak EU na snižování emisí vede automobilky ke stále narůstající modernizaci vozů

V minulosti byla při výběru auta věnována zvláštní pozornost jeho výkonu, spotřebě, designu a praktičnosti. Nicméně s narůstajícím tlakem ze strany Evropské unie na snižování emisí oxidu uhličitého a zvýšení bezpečnosti silničního provozu se změnilo i chování při výběru auta. EU stanovila nová pravidla, která upravují emisní limity pro automobilový průmysl, a to má vliv na nákupní rozhodování zákazníků. Kromě toho automobilky také aktivně vyvíjejí nové technologie a inovace, které mají napomoci dosažení těchto limitů.

Ekologické doplňky

Nová auta jsou vybavována stále více ekologickými doplňky a technologiemi, které mají snižovat emise a zlepšovat efektivitu motoru. Některé z těchto doplňků ale mohou být pro řidiče zbytečné, nebo dokonce omezující. U ojetých vozů se zákazníci často snaží vybírat takové vozy, které tyto doplňky nemají a které jim nebrání v pohodlné a komfortní jízdě.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru ojetého auta je hlavním parametrem bezpečnost

Mezi nejčastěji odmítané ekologické doplňky patří start-stop systém, filtr pevných částic u naftových motorů, různé baterie nebo jiné prvky související s využitím elektropohonu. Tyto prvky mohou být pro některé řidiče spíše překážkou než výhodou, a proto se snaží vyhnout autům, která je obsahují.

Zdroj obrázku: Freepik

Asistenty

Moderní vozy jsou dnes plné různých asistentů, které mají usnadnit a zefektivnit řízení. Mezi nejčastěji využívané patří například asistent na udržování jízdního pruhu, adaptivní tempomat, parkovací asistent nebo bezpečnostní systémy, které zamezují kolizím. Tyto prvky jsou dnes často standardem a mnozí řidiči je ocení.

Mohlo by vás zajímat:  "Když přijedu dolů, klíček místo pověšení zabalím do alobalu." Obalení klíčku chrání auta před krádeží

Existuje ale také řada zákazníků, kteří se snaží vyhnout autům s moderní výbavou, která je mnohdy podle nich příliš komplikovaná a zbytečně prodražuje nákup vozidla. Navíc může používání těchto asistentů vést k nedostatku zkušeností řidičů a zvýšenému riziku nehod. Výrobci se ale snaží vyhovět stále většímu množství zákazníků a nabízejí také varianty bez některých moderních prvků výbavy.

Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20180305STO99003/reducing-carbon-emissions-eu-targets-and-policies?&at_campaign=20234-Green&at_medium=Google_Ads&at_platform=Search&at_creation=RSA&at_goal=TR_G&at_audience=lower%20emissions&at_topic=Carbon_Emission&at_location=CZ&gclid=Cj0KCQjw9deiBhC1ARIsAHLjR2DrxkMTZ_gGHsIrcJBBF7GusCcuDd7osIUfc3_YoDBIfFJdwleuyNEaAhVnEALw_wcB