Kratší pracovní týden dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců i zisky o desítky procent

Dostatečný odpočinek, spokojenost a vyšší produktivita jdou ruku v ruce. Své o tom ví japonská pobočka společnosti Microsoft, která testovala čtyřdenní pracovní týden. Zaměstnanci měli volné pátky, výplaty jim zůstaly stejné a nedotklo se to ani jejich nároku na dovolenou. Jak experiment dopadl?

Vliv na životní prostředí a úspora energií

Díky zkrácenému týdnu pro zaměstnance Microsoftu došlo k výrazné úspoře energií a papíru. Japonská pobočka ušetřila více jak 23 % spotřeby elektrické energie, což je vzhledem k obrovské společnosti s více než 2000 zaměstnanci velmi vysoká úspora. Navíc zaměstnanci vytiskli o skoro 60 % méně stránek. Díky tomu se snížil dopad na životní prostředí.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozitivní dopad na produktivitu zaměstnanců

O jednu pětinu kratší pracovní týden zvýšil produktivitu zaměstnanců o celých 40 %, což je až neuvěřitelné. Zaměstnanci byli odpočatí, plní energie a zároveň šťastnější, jak ukázal průzkum. Ředitel japonské pobočky Microsoftu Takuya Hriano dodal, že za výsledky může především efektivnější nakládání s časem a kratší schůzky. Na konci experimentu označilo více jak 90 % zaměstnanců experiment za pozitivní. V budoucnu Microsoft hodlá experiment znovu zopakovat, jelikož spokojení zaměstnanci přinášejí více spokojených zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:  Za streamování hudby není nutné platit. Některé platformy umožňují poslech zdarma

Microsoft není jediná společnost, která zkrácení pracovního dne vyzkoušela

S pracovní dobou experimentují také v dalších firmách po celém světě. Některé společnosti se dokonce tlačí až do extrémů. Například novozélandská společnost Perpetual Guardian již v roce 2018 zavedla pouze dvoudenní pracovní týden. To zní jako sen, že? I přesto se produktivita zaměstnanců zvedla o celých 20 %. I v Česku se s pracovní dobou experimentuje. Společnost Lentiamo s.r.o. zkrátila osmihodinové směny na sedm hodin a nyní ze situace pozitivně těží. Zvýšil se obrat společnosti a návštěvnost webu. Navíc nemá nouzi o uchazeče o práci a brigádníky.

Zdroj: https://www.euruni.edu/blog/will-a-shorter-work-week-be-the-new-business-trend/