I vypnuté spotřebiče ukusují část z elektřiny. Účet za energii pomůže snížit jediné tlačítko

Věděli jste, že elektronická zařízení v režimu spánku stále využívají elektrickou energii? Jejich vypnutím můžete ušetřit až stovky korun ročně. Ano, nejedná se o převratnou částku, jak by někteří mohli namítat, ale proč zbytečně nechat zařízení čerpat energii, když můžete ušetřit a tyto peníze využít pro něco smysluplnějšího?

Ve skutečnosti zařízení v režimu spánku nejsou vypnutá. Jejich opětovné zapnutí má za výsledek rychlý chod a možnost pokračování, kde jste skončili.

Co znamená vampire power?

Když se zamyslíte, název hovoří za vše. Jedná se o elektřinu, která proudí do nepoužívaných zařízení. Patří mezi ně například stolní počítač v pohotovostním režimu nebo nabíječka na telefon. Samozřejmě spotřebičů je spousta, o nich si napíšeme za chvíli, ale některé spotřebiče jako chladničku či mrazničku vypnout nemůžete. Která zařízení spotřebovávají nejvíce elektřiny?

Mohlo by vás zajímat:  Domácí repelent s rozmarýnem a tymiánem vytvoří přirozenou ochranu proti klíšťatům

Patří mezi ně především:

  • herní konzole,
  • televizory,
  • reproduktory a rádia,
  • nabíječky,
  • počítače.
Zdroj obrázku: Freepik

Jak usnadnit problém s vypínáním spotřebičů?

Nabízí se dvě varianty. První možnost nabízí využití prodlužovacího kabelu s vypínačem. Jedná se o velmi rychlou, efektivní a jednoduchou volbu. Jedním stisknutím tlačítka vypnete všechny spotřebiče najednou. Druhou variantou jsou pohotovostní spořiče, které můžete na dálku vypnout přes dálkový ovladač. Tento spořič zapojíte do zásuvky a do spořiče spotřebič. Z dlouhodobého hlediska se jedná o investici, která se vám vrátí nejdříve za 15–20 let.

Mohlo by vás zajímat:  Colu nejčastěji pijeme, ale se známou limonádou lze i vyřešit problémy v domácnosti, nebo uklízet

Jaký vliv mají spotřebiče v režimu spánku na životní prostředí?

Podle zjištění Mezinárodní energetické agentury z roku 2007 může pohotovostní režim za až 1 % celosvětových emisí uhlíku. Od vydání této zprávy došlo k mnoha změnám. Dnešní elektrická síť je mnohem méně náročná na uhlík než před lety, navíc se snížila spotřeba elektřiny v pohotovostním režimu. Přesto i když se zdá, že je problém vyřešený, máme v domácnosti více spotřebičů než dříve, takže můžete přispět životnímu prostředí tím, že odpojíte zařízení, která opravdu nevyužíváte.

Zdroj: https://palmetto.com/learning-center/blog/vampire-energy-guide