Jízda s dětmi autem by měla být vždy především bezpečná
Ze statistik nehodovosti vyplývá, že čeští řidiči jsou při přepravě svých ratolestí poměrně lehkovážní. Týká se to zejména kratších jízd, třeba běžného dojíždění s dětmi do školy či školy, ale teď o prázdninách přibývá i nepříliš zodpovědného cestování na delší vzdálenosti. A protože zdraví nás i našich nejbližších je to nejcennější, co máme, pojďme se v tomto případě na časté prohřešky rodičů zaměřit. V čem tedy mnozí Češi chybují?
Do dětské sedačky vždy
Bez ohledu na to, zda vás čeká tisíc kilometrů, nebo jen jízda dlouhá dvě minuty, malé dítě by vždy mělo být usazené do dětské sedačky a připoutané. Sedačka by pak měla být ukotvena přímo ke konstrukci auta prostřednictvím systému Isofix nebo jiného certifikovaného systému, který zajistí maximální bezpečí malého pasažéra. Dítě v sedačce nemůže rušit dospělého za volantem a nemůže ani přijít k úhoně, pokud řidič nečekaně dupne na brzdu. A kdyby došlo na nejhorší, dítěti nebude nebezpečný ani vystřelený airbag.
Tablet ano, hračky ne
Dítě by si v autě nemělo hrát s hračkami, trošku paradoxně je v tomto ohledu lepší tablet. Ale jen za určitých okolností – musí být připevněný k sedadle před dítětem. A tak na něm malí pasažéři mohou třeba sledovat pohádky, ale ne hrát hry. Má-li dítě v ruce hračky, pravděpodobně je během jízdy dříve či později pustí na zem, případně někam odhodí a pak se po nich začne sápat. To je pochopitelně velmi nebezpečné.
Věnujte se jen řízení
Jede-li v autě více dospělých, nebo alespoň odrostlejší děti, malým dětem by se měli věnovat oni. Řidič se v každém případě musí soustředit jen na řízení a situaci na silnici. Dobře usazené a připoutané dítě je v naprostém bezpečí, a pokud vyžaduje pozornost řidiče, má prostě smůlu. Bezpečnost jízdy by v tomto směru měla být na prvním místě, rodiče otáčející se na dítě za sebou už způsobili spoustu dopravních nehod, včetně těch opravdu vážných.
Zdroj: https://www.consumerreports.org/cars-tips-for-safe-driving-with-kids/