Správně nastavená opěrka hlavy je klíčovým prvkem bezpečnosti v autě

Opěrky hlavy nebyly v autech v minulosti běžným vybavením. Když se ohlédneme zpět, ne každé auto disponovalo touto funkcionalitou. Opěrky hlavy byly často přítomny pouze na předních sedadlech, zatímco pasažéři na zadních sedadlech byli ochuzeni o tento luxus. Nicméně v dnešní době moderních vozidel jsou opěrky hlavy standardní výbavou na všech sedadlech. Lidé si postupně začali uvědomovat, že tento prvek v autě slouží nejen pro zvýšení pohodlí, ale především pro zajištění jejich bezpečnosti.

Důležitost správného nastavení opěrky hlavy v autě

Nastavení opěrky hlavy ve vozidle může na první pohled působit jako komplikovaná věda. Nicméně existuje několik zásad, které je třeba dodržet, a pokud si je osvojíte, zjistíte, že správné nastavení opěrky je otázkou několika málo vteřin. Bezpečnost by měla být prioritou na každém místě v autě, ať už řídíte, sedíte na sedačce spolujezdce, nebo jste na zadním sedadle.

Mohlo by vás zajímat:  Parkování na přeplněných sídlištích je komplikované
Zdroj obrázku: Freepik

Správné nastavení opěrky hlavy začíná pohodlným usazením do sedadla. Základem je správná výška opěrky, která by měla pokrývat celou hlavu. Není vhodné ji nastavit příliš vysoko ani příliš nízko. Důležité je také správné nastavení pozice opěrky dopředu, pokud to automobil umožňuje. Pokud ne, lze upravit sklon opěradla sedadla. Cílem je mít opěrku těsně u hlavy při sezení. Nemusí se s hlavou nutně dotýkat, ale vzdálenost několika centimetrů mezi hlavou a opěrkou je nežádoucí.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní používání klimatizace v autě

Funkce ochrany těla při nárazu

Proč bychom měli věnovat takovou pozornost nastavení opěrky hlavy? Je to kvůli ochraně těla při nárazu. Při čelním nárazu se člověk pohybuje vpřed a lehce nahoru a poté se zpět vrátí do sedačky. V tom okamžiku se záda opírají o opěradlo sedadla a opěrka hlavy by měla zadržet hlavu. Tím se minimalizují rizika spojená s nárazem. Správné nastavení je také důležité při nárazu zezadu. Sedačka drží tělo, zatímco hlava se může pohnout dozadu. Opěrka hlavy tento pohyb zastaví. Malá vzdálenost mezi hlavou a opěrkou je v tomto případě klíčová. Čím menší pohyb hlavy vzad, tím je to pro bezpečnost pasažérů lepší.

Zdroj: https://www.icbc.com/road-safety/safer-drivers/Pages/Adjusting-head-restraints.aspx