Jízda kabrioletem má svá specifika, na která se vyplatí předem připravit

Pocit větru ve vlasech, úchvatný výhled na okolní krajinu a pocit absolutní svobody jsou lákadlem pro mnoho lidí. Není tedy divu, že mnoho z nich touží tuto jízdu vyzkoušet, a dokonce si mnozí kupují vlastní kabriolet. Je však důležité si uvědomit, že s nástupem letního počasí se mohou objevit i první problémy a nebezpečí, které při jízdě takovým vozem mohou hrozit. Co se stane, když si tato rizika vůbec neuvědomujete a vydáte se na svou první jízdu bez jakýchkoli příprav?

Mohlo by vás zajímat:  Listí na vozovce vytváří nebezpečné podmínky pro jízdu na podzim

Kontrola počasí je klíčová

Před jízdou kabrioletem je nezbytné zvážit typ ovládání střechy. U některých starších modelů je nutné stahovat střechu ručně, zatímco u modernějších vozů je to elektronicky řízené. Proto je důležité pečlivě zkontrolovat předpověď počasí. Pokud se na obloze objevují temné mraky a hrozí průtrž mračen, jízda bez střechy může představovat problém. Při ručním ovládání budete muset zastavit, zatímco při elektronickém stahování střechy budete muset výrazně zpomalit, což může být nebezpečné v provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Při srážce se zvěří je důležité zachovat klid a postupovat správně
Zdroj obrázku: Freepik

Změny počasí

I když je momentálně teplo, slunečno a jasno, nemůžete si být jisti, že to vydrží další hodiny. Pokud necháte svůj kabriolet zaparkovaný s odkrytou střechou, může se to vymstít. Stačí krátká přeháňka a interiér vozu bude celý mokrý. V horším případě může dojít k prosakování vody do míst, kam by neměla proniknout. Tímto jednoduchým opomenutím si můžete způsobit vážné problémy, které mohou negativně ovlivnit jak jízdní vlastnosti vašeho auta, tak i jeho celkovou životnost.

Nedostatek oblečení

Možná ukazuje teploměr venkovní vysoké teploty, ale to neznamená, že bude stejně teple i v interiéru kabrioletu, když pojedete rychlostí předepsanou zákonem. Může vás překvapit, jak chladno může být v autě bez střechy. Je proto důležité mít alespoň základní vybavení, jako je šála nebo pokrývka hlavy. Při první jízdě s kabrioletem se můžete snadno přesvědčit, že chlad v takovém vozidle může být nepříjemným faktorem.

Zdroj: https://www.fbfs.com/learning-center/should-i-buy-a-convertible