Zívání u psa může znamenat nepohodlí nebo stres

Jedním z nejčastěji pořizovaných mazlíčků u nás je pes. To ale bohužel neznamená, že každý z majitelů se ve svém čtyřnohém kamarádovi opravdu vyzná. Málokterý člověk si totiž uvědomuje, že u psů může určitá mimika znamenat úplně jiné věci než u lidí. Jak bychom tedy měli interpretovat zívání? Právě to a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Zívání nemusí být pouze známkou únavy

U lidí zívání často znamená to, že jsou unavení nebo si potřebují okysličit mozek. U psů to ale může být naprosto jinak. Váš mazlíček vám tím totiž může naznačovat, že je mu situace nepříjemná. Dávejte tedy pozor na to, kdy se pes takovýmto způsobem projevuje. Pokud je to právě třeba při hlazení nebo hraní, může to být varovný signál, že byste s danou činností měli přestat. Právě pozorováním podobných signálů a výrazů můžete předejít nepříjemnostem třeba ve formě kousnutí.

Mohlo by vás zajímat:  S používáním QR kódů je spojeno bezpečnostní riziko
Zdroj obrázku: Freepik

Co znamená, když pes při zívání ještě vydá specifické zakvílení

I to, jaké zvuky pes při zívání vydává, je podstatné. Pokud pes velmi specificky zakvílí nebo vydá podobně vysoký zvuk, nejspíše to znamená, že tímto způsobem reguluje své emoce. Nemusí to být ale hned signál výstražný. Zvíře se tímto akorát uklidňuje při nadbytku stresu, nedočkavosti či vzrušení.

Zívání se málokdy objevuje samo o sobě

K zívání jako takovému může docházet i v kombinaci s dalšími signály a vzorci chování. Právě pokud se několik výstražných signálů spojí, je čas zpozornět. Nejčastěji se zívání může objevit dohromady s klopením uší, olizováním, odvracením hlavy, uhýbáním pohledem či žvýkáním. Všechny tyto signály značí, že psovi se něco nelíbí a je na čase pro něj situaci udělat příjemnější. Není dobré brát nepohodlí mazlíčka na lehkou váhu. Naučte se dobře číst jeho chování, abyste předešli potenciálním nepříjemným situacím či úrazům. Vy jako páníček byste ho měli znát nejlépe.

Zdroj: https://www.petmd.com/dog/behavior/why-do-dogs-yawn