I jeden malý krtek dokáže zničit celou zahradu. Z pozemku ho vyženou jednoduché triky

Jaro pomalu končí a příroda je v plné sezóně. Teplé paprsky slunce a čerstvý vzduch nedělají dobře pouze lidem, ale probouzejí se i různí škůdci. Jedním z nich je například krtek, který na zahradě dokáže udělat paseku a spoustu kopečků. Tento drobný živočich je chráněn zákonem, a jestliže se na zahrádce vyskytne, je nutné ho povzbudit, aby sám odešel. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Nastěhoval se k vám krtek?

Krtek pod zahradou vytváří tunely, ve kterých žije, ty však nejsou na první pohled viditelné. Čeho si snadno všimneme, jsou hromádky hlíny na trávníku. Krtci mají rádi specifické podmínky, a proto nejčastěji obývají upravené zahrádky.

Mohlo by vás zajímat:  Proti sršňům se můžeme doma bránit vysazením aromatických rostlin

Tím, že krtek hloubí v zemi tunely, může poškozovat kořeny rostlin a způsobit jejich vysychání. Také požírá užitečné tvory, které kypří a provzdušňují hlínu, jako jsou žížaly. Kvůli tomu mnoho lidí vnímá krtka jako nepřítele. Nicméně krtek také pojídá a likviduje i jiné škůdce v půdě. Díky krtkovi je možné zbavit se slimáků, hlístic, larev a mnoha dalších.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak krtka ze zahrady vypudit?

Krtka ze zahrady je možné vyhnat hned několika způsoby. Na povrch se často nevydává a schovává se ve svých podzemních tunelech, je poměrně citlivý na vibrace, pachy a zvuky. Jakmile na svém trávníku spatříte hromádku hlíny, je načase mu do tunelu hodit předměty vydávající nepříjemný zápach. Může to být například plesnivý citrón nebo hadr namočený v oleji, benzínu nebo acetonu. Pokud jde o nepříjemné zvuky, zkuste mu do tunelu strčit prázdnou skleněnou lahev hrdlem nahoru. Vanoucí vítr kolem lahve bude vydávat nepříjemné zvuky, které jsou krtkům nepříjemné, a ti se raději přestěhují.

Mohlo by vás zajímat:  Na komáry lze vyzrát repelentem, sítí i příjemnou vůní. A doma od nich bude klid

Pasti na krtky

Jelikož je krtek chráněným živočichem, neměli bychom používat žádné radikální způsoby k jeho vystrnadění ze zahrady. V hobbymarketu je možné najít spoustu druhů pastí, které jsou prověřené a fungují. Jedním z typů je takzvaná nouzová past, která se umístí do krtčího tunelu, a pokud do ní krtek vleze, už nemůže vylézt ven. Krtka pak můžete převézt do lesa či na louku, kde si může v klidu a nerušeně žít a nikomu nebude škodit. Jestliže sáhneme po nouzové pasti, je nutné často past kontrolovat, aby v ní uvězněné zvíře nezemřelo hlady. To by byla škoda.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-moles-in-your-yard-garden/