Hyperaktivní močový měchýř nedá pokoj ani v noci. Urologové radí, jak se konečně vyspat

Všichni to známe. V noci se probudíme, musíme vstát a jít na záchod. Někdy je to jen tím, že jsme večer příliš doplňovali tekutiny. Jestli tím ale trpíte pravidelně, měli byste znát šikovné triky urologů. Pomohou vám k nerušenému spánku a dokonalému odpočinku. V první řadě ale musíte najít příčinu toho, proč v noci vstáváte kvůli močení.

Hyperaktivní močový měchýř a jeho příčiny

Každý z nás vyprodukuje během dne 1–2 litry moči. V noci tělo produkuje asi 25 % celkového množství. To znamená, že byste se měli pohodlně vyspat bez potřeby vstávání na toaletu. Jestli máte s nočním močením pravidelné problémy, důvodem je pravděpodobně hyperaktivní močový měchýř, který během noci tvoří příliš mnoho moči. Tomuto stavu se také říká nokturie.

Mohlo by vás zajímat:  O Vánocích dostala játra zabrat. Začněte nový rok jejich detoxikací, oblíbené ovoce přichází na pomoc

Nokturie má sama několik příčin. Některé z nich jsou zcela neškodné, jiné musíte konzultovat s lékařem. Mezi příznaky nokturie patří zvýšená konzumace pití a jídla před spaním, užívání léků, problémy s prostatou, poruchy močového měchýře, špatná funkce ledvin nebo poruchy antidiuretického hormonu (ADH).

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy se poradit s lékařem?

V první řadě byste se měli zamyslet nad svou životosprávou a konzumací pití před spaním. Jestli nepomůže změna v tomto ohledu, měli byste vyhledat lékaře. Může se podívat na zdraví vašich ledvin, močového měchýře i hladinu hormonů. Jedině tak zjistíte, jaká je pravá příčina, a dokážete ji odstranit ze svého života. Mnoho z příčin nokturie navíc léčbu vyžaduje.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce nesmí v jídelníčku chybět. Ne každému ale skutečně jenom prospěje

Noční močení můžete ovlivnit pomocí jednoduchých triků

Sami můžete noční močení ovlivnit hned několika způsoby. Po 20. hodině již nepijte žádné tekutiny. Neměli byste konzumovat ani kofein nebo alkohol, které působí močopudně. Sledujte také jídlo, které jíte. Některé potraviny jsou plné vody a spouští produkci moči během noci. V nejhorším případě můžete používat diuretika, ale pouze pod dohledem svého lékaře.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/when-your-bladder-keeps-you-up-at-night