Stres, alkohol a nezdravá strava. Od onemocnění štítné žlázy je jen krůček, léčba přitom není snadná

Štítná žláza v našem těle má zásadní vliv na naše zdraví, produkuje hormony a pomáhá v činnosti:

  • nervového systému,
  • oběhového systému,
  • trávicího systému.

Jakmile se vyskytnou potíže spojené se štítnou žlázou, je potřeba o ni začít správně pečovat. Jak na to?

Štítná žláza je malá žláza, váží do 30 g, a nachází se v přední části krku. Produkuje hormony (trijodtyronin, tyroxin, kalcitonin), které zajišťují správnou činnost organismu, naneštěstí dochází často k narušení jejich činnosti. Jaké jsou nemoci? Hyperaktivní štítná žláza, hypotyreóza, Hashimotova nemoc a rakovina štítné žlázy. Některé lze eliminovat, a to správnou péčí.

Mohlo by vás zajímat:  Jak zabránit nadměrnému pocení?
Zdroj obrázku: Freepik

Prevence a strava

Změna jídelníčku a zařazení fyzické aktivity je vhodným začátkem, ale aby změny přinesly výsledky, je potřeba se nechat vyšetřit, tím se případná nemoc může dříve zachytit a vyléčit. Pestrý jídelníček by měl obsahovat všechny živiny s důrazem na jód, selen, vitamíny C a D. Vhodné jsou tučné mořské ryby pro jejich zdroj jódu a selenu (losos, makrela, treska), selen najdete i para ořechách, mléčných výrobcích a klíčcích rostlin. Vitamín C je nejvíce obsažen v ovoci a zelenině a vitamín D čerpáme ze slunečního svitu.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí sirupy proti kašli jsou nabité vitaminy a můžou být po ruce celý rok

Stres a toxiny

Nejrychlejší cestou k nemocem je stres. Pokud je permanentní a trvá dlouhou dobu, o to větší hrozbou pro nás je. Nejvíce postihuje nervový systém a může napadnout i štítnou žlázu, která tak nemůže fungovat na 100 %. Jak eliminovat stres? Chce to začít dělat koníček, který vás baví, a nebudete tak muset myslet na stresové spouštěče. Klíčovou roli hraje i strava, jež by měla být pestrá na omega mastné kyseliny a hořčík, tyto tělu prospěšné látky najdete i v ořechách.

Mohlo by vás zajímat:  Chryzantémy udělají radost nejen ve váze. Málokdo tuší, co dokážou s tělem

Po stresu na nás číhá další „zabiják“. Jedná se o alkohol, cigarety a další podpůrné, návykové látky. Nejvhodnější je vzdát se cigaret úplně nebo omezit jejich počet na co nejmenší, a co se týče konzumace alkoholu, rovněž si ho jednou za čas odpustit.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8541-thyroid-disease