Estragon a jalovec dodají pokrmům jedinečnou chuť i důležité látky pro zdraví
Sůl a pepř jsou druhy koření, které nemůžeme vynechat. Jeden přináší chuť jídel, druhý jim dává pikantnost. Ale toto duo nemůže udělat víc, proto saháme i po paprikovém prášku v různých formách, oreganu, bazalce, tymiánu, majoránce nebo kurkumě. Toto je dnes zdaleka nejoblíbenější koření.
Estragon
Kdysi byl nazýván „hadí bylinou“, patří do rodiny Asteraceae. Z koření je nejblíže asi anýzu. Dnes je spojován především s francouzskou kuchyní, která jeho aroma ráda využívá, oblíbený je také ve Španělsku a Německu. Nechybí ani ve velmi zdravé středomořské stravě. Estragon je zdrojem draslíku, železa, hořčíku a manganu, jakož i vitaminu A a vitaminu C. Je také bohatý na flavonoidy včetně kvercetinu, kaempferolu, luteolinu, naringeninu a několika dalších. Studie naznačují, že jeho konzumace může mít mnoho zdravotních výhod. Estragon může pomoci snížit hladinu cukru v krvi zlepšením citlivosti tkáně na inzulín a úpravou metabolizace glukózy v těle. Extrakt z estragonu zase může zlepšit chuť k jídlu snížením hladiny leptinu.
Jalovec
Je to známé a ceněné staré koření a jedná se o plody jehličnatého stromu jalovce obecného. Svou vůní připomíná les, jeho aroma se často označuje jako dřevité nebo kořeněné. Má mírně hořkou, borovou chuť. Předtím, než začal sloužit jako koření, byl ceněn pro své léčivé vlastnosti, a dokonce plodům a větvím jalovce byly připisovány magické vlastnosti. Jalovec je zdrojem mimo jiné vitamínu C, také obsahuje flavonoidy, éterické oleje a kumariny. Éterické oleje přítomné v šiškách obsahují látky známé jako monoterpeny včetně limonenu, kafru a beta-pinenu. Ukázalo se, že monoterpeny prokazují antioxidační, protizánětlivé, protirakovinné a antibakteriální vlastnosti. Kumariny a flavonoidy také nabízejí řadu účinků podporujících zdraví.
Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8076785/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/juniper