Dobrý sluha, ale špatný pán: telefon usnadňuje život, jeho používání ovšem není bez rizika

Mobilní telefony, internet, sociální sítě, denní zprávy – to jsou média, která nám umožňují každý den nahlížet nejen do soukromí našich přátel, ale pomáhají nám být v obraze, protože víme, co se děje u nás i ve světě. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik věcí můžete udělat, aniž byste k tomu potřebovali mobilní telefon? Může to být nejen dobrý pomocník, ale společně s internetem také hrozba.

Už v 90. letech bylo jasné, že moderní technologie budou hrozbou

V 90. letech spolupracoval jistý Dan Herman s oddělením amerického IT a telekomunikačního sektoru. Věděl, možná až moc dobře, co se bude v blízké budoucnosti dít ohledně moderních technologií, které dnes ovládají svět. Zasloužil se mimo jiné o to, že pojem FOMO používají psychologové, novináři i sociologové. Co je to vlastně ono FOMO?

Je to zkratka pro „fear of missing out“, což znamená, že máme strach z toho, co se bude dít, pokud nebudeme každou chvíli na internetu a sociálních sítích. Máme pocit, že nám unikne něco velmi důležitého, co bychom měli vědět, a nemůžeme bez telefonu a sociálních médií vůbec existovat. Mnozí lidé se bojí vypnout mobilní telefon nebo se odpojit od internetu. Tento strach je může zablokovat klidně na několik hodin nebo dní, dokud telefon znovu nebudou mít v ruce.

Zdroj obrázku: Freepik

Až příliš mnoho mladých lidí je na internetu bez omezení

Průměrný teenager podle studií tráví na internetu více než 4 hodiny denně a každý osmý mladý člověk tam tráví ještě dvojnásobek času. Internet a sociální média jsou velkým boomem. Bohužel, dnešní mladí lidé jsou velmi ovlivněni nejen ostatními spolužáky, ale také svými rodiči. Pokud je často vidí s mobilem v ruce, je to pro ně naprosto přirozené se tak chovat taky. Více než 65 % mladých lidí dokonce přiznává, že nemají žádná omezení, jejich rodiče nenastavili žádná pravidla.

Někteří lidé bez telefonu nemohou existovat. Pokud si ho zapomenou doma na nabíječce, jsou ochotni se kvůli němu vrátit, i když jsou už mnoho kilometrů od domova. Problém samozřejmě je, pokud se jedná o služební telefon. Jestli ale jeden den bez internetu vynecháte, rozhodně se nic nestane. A právě to se snaží psychologové vysvětlit svým pacientům, kterým hrozí diagnóza FOMO.

Zdroj: https://theritejourney.com/mobile-phones-a-good-servant-a-bad-master/