DASH dieta se postará, aby srdce běželo jako hodinky. Chronické obtíže už nebudou hrozba

Srdce patří k nejdůležitějším orgánům v těle, bez něj bychom nemohli žít. Pro správnou činnost srdce je potřeba mít správně fungující kardiovaskulární systém. Jak toho docílit? Odpověď je jasná, správně vyvážená strava má velký vliv na lidské zdraví v mnoha ohledech. Kardiovaskulární onemocnění může za vznik a rozvoj různých civilizačních chorob, jako je cukrovka 2. typu nebo obezita. Čím a jak docílíme toho, abychom snížili riziko těchto onemocnění?

Jako prevence je doporučována vhodná, pestrá strava a pravidelná fyzická aktivita. Pokud tyto dvě podmínky budeme plnit, snížíme riziko výskytu a rozvoje chronických onemocnění.

DASH dieta (Dietary Approaches to Stop Hypertension)

Dalším způsobem je DASH dieta. Jejím obsahem jsou produkty z nízkozpracovaných potravinářských produktů a velkého množství zeleniny a ovoce. Tvůrci této diety přikládají důležitý význam cereálním produktům. Doporučená denní dávka jídel je 6–8 porcí během dne. Zařazení cereálií a obilovin do jídelníčku výrazně snižuje riziko srdečních onemocnění.

Tato dieta pomáhá při boji s arteriální hypertenzí. I když název poukazuje na potíže s vysokým krevním tlakem, její dodržování se doporučuje i pro prevenci srdečních onemocnění. Pro zajímavost, tato dieta obsadila druhé místo mezi nejlepšími dietami na světě od roku 2022.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se pocitu nadýmání přirozeně a v klidu. Pomoci si zvládne každý sám
Zdroj obrázku: Freepik

Srdeční onemocnění u mladých lidí

Stále více postihují kardiovaskulární onemocnění mladší populaci. Ptáte se, jak je to možné? Vše totiž začíná už v dětském věku. To, jakou stravu se naučí dítě jíst, to si vezme i do budoucna, takže pokud není zvyklé na pestrou, zdravou stravu, má větší sklony k tomu, že se u něho v pozdějším věku, ale dříve než u ostatních, můžou objevit různá chronická onemocnění typu cukrovky nebo obezity. Proto buďte obezřetní a učte své děti jíst zdravěodmala.

Superpotravina – ovesné vločky

Ovesné vločky jsou výborný nápad zařadit do jídelníčku. Jejich konzumace má pozitivní vliv na tělo:

  • snižuje celkový cholesterol,
  • snižuje krevní tlak.

Takže se určitě vyplatí je zahrnout do svého jídelníčku. A pamatujte, nejen že jsou zdravé, jsou i chutné a můžete je jíst jak ke snídani, tak i k večeři.

Zdroj: https://www.heartandstroke.ca/healthy-living/healthy-eating/dash-diet