Za nadměrným chrápáním může stát spánková apnoe

Chrápání je poměrně častý problém, který postihuje hlavně muže. Stává se, že jde o epizody, ale objevuje se poměrně často každou noc. Podívejme se na příčiny chrápání, jak tomu zabránit a kdy stojí za to poradit se se specialistou.

Důvody chrápání

Chrápání se může vyskytnout epizodicky, například během infekce horních cest dýchacích, nebo se opakuje každou noc. Důvody zahrnují obezitu, zakřivení nosní přepážky, hypertrofii mandlí, kouření, konzumaci alkoholu, nosní polypy, infekce horních cest dýchacích a chronickou sinusitidu. Mnoho lidí se ptá, jestli by s lékařem měli konzultovat chrápání.

Mohlo by vás zajímat:  Rafinovaný cukr jde nahradit několika zdravějšími alternativami

Ke specialistovi je lepší zajít, pokud existují obavy, že se jedná o anatomické poruchy nebo jiné choroby. Lékařské vyšetření pomůže objasnit příčinu a lékař stanoví správný postup. Řešením je někdy chirurgický zákrok. Na rozdíl od zdání chrápou nejen dospělí, ale také děti. Poměrně často je to způsobeno výtokem z nosu a rýmou. Příčinou však mohou být o něco závažnější nemoci. Pokud chrápání dítě nepřechází a je nepřetržité, obraťte se na specialistu na ORL.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečný symptom

Mezi hlavní příznaky obstrukční spánkové apnoe (OBS) patří chrápání. Potom se dýchání zastaví při spaní asi na 10 sekund. Tento typ poruchy představuje hrozbu pro zdraví a život. Kromě chrápání zahrnují příznaky také sucho v ústech, probouzení a dušnost po probuzení. Během dne může pacient cítit únavu, podrážděnost, ospalost, problémy s koncentrací a snížené libido.

Mohlo by vás zajímat:  Alkohol lidskému zdraví škodí i v malém množství

Vzhledem k výše uvedeným příznakům se vyplatí dohodnout se s lékařem. Neošetřená OBS vede mimo jiné k infarktu, hypertenzi, mozkové příhodě, depresi, a dokonce i náhlé smrti. V boji proti chrápání je také třeba vzdát se kouření a pití alkoholu. Tento problém navíc zesilují léky na spaní a sedativní léky. Způsobují také svalovou relaxaci a tím dochází k chrápání.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obstructive-sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20352090