Bílý povlak na čokoládě je výsledkem přirozeného procesu a není závadný

Nejenže je čokoláda vynikající součástí jiných pokrmů, má také výjimečnou chuť sama o sobě. Potěší nejen naše chuťové buňky, ale obsahuje také řadu prospěšných minerálů a vitamínů, které přispívají k našemu celkovému zdraví. Na povrchu čokolády se někdy může objevit bílý povlak. Dnes se podíváme na to, co tento jev znamená a zda nám brání v konzumaci této sladké lahůdky.

Hořká čokoláda – zdravá a vyvážená volba

Hořká čokoláda je nejen chutná, ale také se považuje za nejzdravější variantu čokolády. Pro získání tohoto titulu je důležité, aby čokoláda obsahovala minimálně 70 % kakaa. Díky vyššímu obsahu kakaa obsahuje mnohem méně tuku a cukru než ostatní druhy čokolády. Je však důležité si uvědomit, že i přesto, že je hořká čokoláda zdravější, měli bychom ji konzumovat v mírném množství, aby byla pro tělo přínosná. Konzumace čokolády může mít pozitivní vliv na naši náladu a také pomoci snížit záněty v těle. Hořká čokoláda je bohatá na hořčík, fosfor, zinek a vitamíny skupiny B a E, které jsou pro naše zdraví prospěšné.

Mohlo by vás zajímat:  Moje hospoda, moje pravidla. Čepovat pivo budu tak, jak jsou hosté zvyklí. Na novoty z Prahy nejsem zvědavý
Zdroj obrázku: Freepik

Čokoláda a její blahodárné účinky na náladu

Podle vědeckých výzkumů může mít konzumace čokolády pozitivní vliv na naši náladu. Jedním z faktorů, které přispívají k této účinnosti, je fenylethylamin, neuromodulátor zodpovědný za regulaci našeho emocionálního stavu. Po konzumaci čokolády se můžeme cítit lépe, šťastnější a spokojenější. Čokoláda obsahuje také polyfenoly, které chrání náš organismus před kardiovaskulárními chorobami a zlepšují funkci nervové soustavy. Za zdravé množství čokolády se považuje 20–50 gramů hořké čokolády denně. Samozřejmě každý člověk je jiný a optimální množství se může lišit, ale je důležité dodržovat mírnou konzumaci a omezit se na jednu nebo dvě kostičky čokolády.

Mohlo by vás zajímat:  Nealkoholické pivo je skvělá alternativa nejen pro řidiče. Sportovcům pomůže k lepším výkonům

Bílý povlak na čokoládě

Mnozí z nás se již setkali s čokoládou, která měla na sobě zvláštní bílý povlak. Mnoho lidí se domnívá, že je to známka toho, že se čokoláda zkazila. Ve skutečnosti je to naopak. Bílý povlak je tuk, který se srazí na povrchu čokolády v důsledku změn teploty. Dobrou zprávou je, že čokoláda s bílým povlakem je naprosto bezpečná a může být klidně konzumována. Nejedná se o žádnou formu zkaženosti, pouze o sražený tuk. Takže se nemusíte obávat otravy a nemusíte čokoládu vyhazovat, není závadná.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-benefits-of-having-a-healthy-relationship-with-chocolate, https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-dark-chocolate, https://www.medscape.com/viewarticle/981780, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24117885/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6160559/, https://www.bonappetit.com/story/what-is-chocolate-bloom